Hlavní obsah

Scholz zase volal Putinovi. Ten si stěžoval, že byl k bombardování Ukrajinců donucen

2. 12. 2022, 13:46 – Berlín/Moskva • Aktualizováno 2. 12. 2022, 14:06

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že raketové útoky na ukrajinskou infrastrukturu jsou vynucenou a nevyhnutelnou reakcí na provokace Ukrajiny. Šéf Kremlu dále označil západní podporu Kyjevu za destruktivní a vyzval Berlín, aby přehodnotil svůj přístup.

Foto: Mikhail Metzel, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

Scholz podle svého mluvčího vyzval Putina, aby co nejdříve našel diplomatické řešení války a stáhl z ukrajinského území ruské jednotky.

Putin si podle prohlášení Scholzovi stěžoval na „destruktivní“ linii západních států včetně Německa, které „pumpují zbraně kyjevskému režimu“ a cvičí ukrajinskou armádu.

„To vše stejně jako rozsáhlá politická a finanční podpora Ukrajiny vede Kyjev k tomu, že zcela odmítá myšlenku jakýchkoli jednání,“ píše se v prohlášení Kremlu k telefonátu mezi Putinem a Scholzem.

Kyjev dlouhodobě deklaruje, že je ochoten jednat s Moskvou o příměří pouze pod podmínkou, že se ruské invazní síly zcela stáhnou z Ukrajiny.

Scholzův plán šokoval EU. Všichni teď s láskou vzpomínají na Merkelovou

Evropa

„Kancléř odsoudil zejména ruské nálety na civilní infrastrukturu na Ukrajině a zdůraznil odhodlání Německa podpořit Ukrajinu při zajišťování její obranyschopnosti proti ruské agresi,“ uvedl podle Reuters Scholzův mluvčí Steffen Heberstreit k telefonátu státníků, kteří se dohodli, že i nadále zůstanou v kontaktu.

„Vynucená a nevyhnutelná reakce“

Šéf Kremlu podle ruského prohlášení tvrdil, že ruské ozbrojené síly se dlouho „zdržovaly“ útoků na některé cíle na Ukrajině, ale ty se staly „vynucenou a nevyhnutelnou reakcí na provokativní útoky Kyjeva proti ruské civilní infrastruktuře“.

Zmínil přitom Kerčský most, který spojuje ruskou pevninu s ukrajinským poloostrovem Krym, jenž Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014.

Stavbu poničil mohutný výbuch na začátku října, což ztížilo pohyb a zásobování ruských jednotek na jihu Ukrajiny.

Moskva z exploze obvinila ukrajinské tajné služby a výrazně zintenzivnila vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu i civilní cíle. Kyjev oficiálně zodpovědnost za čin odmítá.

Chce vyšetřit útoky na Nord Stream

Putin dále řekl, že je zapotřebí transparentně vyšetřit okolnosti útoků na plynovody Nord Stream, přičemž vyšetřování by se podle něj měli účastnit i Rusové. Na dvojici plynovodů spojujících po dně Baltského moře Rusko a Německo se v září objevilo několik průrev.

Švédské vyšetřování došlo k tomu, že byly výsledkem sabotáže, Dánsko zase k tomu, že je způsobily mohutné exploze. Někteří evropští politici vyjádřili přesvědčení, že za poškozením plynovodů stála Moskva. Ta to odmítla a ze sabotáže obvinila Británii.

K telefonátu Putina se Scholzem došlo den poté, co se americký prezident Joe Biden setkal se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Biden následně na tiskové konferenci uvedl, že je připraven se s Putinem setkat, pokud bude stát o diplomatické ukončení konfliktu. Ruský prezident ale žádné takové přání podle něj zatím neprojevil.

Scholz: Putin nejeví známky pochopení, že invaze na Ukrajinu byla chyba

Zahraniční

Reklama

Výběr článků