Hlavní obsah

Další ústup Rusů? Podle Kyjeva se chystají opustit záporožskou elektrárnu

27. 11. 2022, 18:06

Šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom Petro Kotin v neděli prohlásil, že existují známky toho, že se ruská armáda připravuje opustit Záporožskou jadernou elektrárnu. Elektrárny se Rusové zmocnili v březnu, krátce po invazi na Ukrajinu, provoz zařízení stále zajišťují Ukrajinci. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Záporožská jaderná elektrárna

Článek

„V posledních týdnech jsme skutečně dostali informace, že existují náznaky možných příprav odchodu ruských sil z elektrárny,“ řekl Kotin v ukrajinské televizi.

Zdůraznil přitom, že je příliš brzy na to tvrdit, že Rusové elektrárnu opouštějí, ukrajinská strana se ale na takovou variantu připravuje.

„V ruských médiích se objevilo velké množství zpráv, že by stálo za to (elektrárnu) opustit a předat kontrolu nad ní Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE),“ prohlásil Kotin. „Zdá se, že balí kufry a kradou přitom, co můžou,“ dodal.

Rusko a Ukrajina se vzájemně obviňují z ostřelování elektrárny, jež vyvolává obavy z jaderné katastrofy.

Šéf MAAE Rafael Grossi se 23. listopadu v Istanbulu sešel s ruskou delegací k jednání o zřízení ochranné zóny kolem zařízení, které je největší jadernou elektrárnou v Evropě.

Dříve Záporožská jaderná elektrárna vyráběla asi pětinu celkové energie na Ukrajině, nyní elektřinu neprodukuje.

Záporožskou jadernou elektrárnou otřásly exploze

Válka na Ukrajině

Rusko může připojit záporožskou jadernou elektrárnu do své sítě, varuje ISW

Válka na Ukrajině

Reklama

Výběr článků