Hlavní obsah

Rusko změnilo strategii nočních vzdušných útoků

3:01
3:01

Poslechněte si tento článek

Ukrajina v poslední době čelí mimořádně silným vzdušným útokům, při kterých je použito několik set dronů. Většinou tyto útoky míří na jeden až dva cíle, což byly naposledy Kyjev a Luck. Jde o novou taktiku, uvedl Institut pro studium války (ISW).

Foto: Ukrajinské velitelství Jih

U Oděsy sestřelený dron s nápisem Za Moskvu

Článek

Záměrem vyslání tolika dronů a raket na jedno místo je dostat pod tlak ukrajinskou protivzdušnou obranu. Uvedl to ruský kanál Rybar, který se zaměřuje na informování o válce a má vazby na ruské vedení.

„Ruské jednotky přešly k nové strategii útoků. Nyní jsou u většiny hromadných náletů jeden nebo dva hlavní cíle – města, na která letí drtivá většina prostředků,“ uvedl Rybar.

Vysvětlil i důvod takovéto koncentrace: „Má to největší efekt, protože si s tím systém protivzdušné obrany nedokáže poradit jak kvůli deficitu raket, tak kvůli masovosti a přesnosti úderu. To zvyšuje účinnost náletu.“

Z Rybarových slov je patrné, že Rusko cíleně využilo nedostatek interceptorů do západních systémů protiraketové obrany, zejména raket Patriot.

Útoky z více směrů v různých výškách

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat připomněl ve vyjádření pro web Armija Inform, jak komplikovaná je obrana proti ruským prostředkům vzdušných útoků: „Přilétají z různých směrů v různých výškách – jak velmi nízkých, tak i vyšších – a útočí tak z různých stran. To komplikuje práci protivzdušné obrany. Takto koncipované útoky nutí Ukrajince rozdělit obranné prostředky do více směrů příletů a mít vedle sebe systémy schopné zasahovat v různých výškách.“

Ihnat také dodal, že se ukrajinští obránci soustřeďují na pozorovací drony, jichž je vysláno více. Jedny pronikají až nad cíl, další zůstávají na trase a fungují jako retranslační stanice. Likvidovat průzkumné drony je podle něj těžké: „Je vyprojektován tak, aby byl nenápadný. Jeho úkolem je letět co nejdále a poskytovat nepříteli data v reálném čase. Lze použít několik dronů. Jeden z nich může sloužit jako retranslátor, který přijímá signál z průzkumného dronu a přenáší ho dále.“ Rusové používají jako retranslační stanice i balony.

Snaha vyvolávat požáry

Rybar si také pochvaloval, že přibývá útoků na Kyjev. „Poslední dobou se stává stále častěji terčem ruských úderů. Objekty v hlavním městě tzv. Ukrajiny jsou zasahovány nejméně jednou týdně. Současně se zvýšila intenzita poškození požáry, které zůstávají na stabilně vysoké úrovni. Také letiště v Kyjevské oblasti jsou pod útoky přicházejícími se záviděníhodnou pravidelností.“

Rybar, který ve vyjádření zpochybnil existenci Ukrajiny, obhajoval taktiku paličských náletů.

Institut pro studium války upozornil, že se Rusko snaží v posledních týdnech způsobovat co největší škody a disproporčně se zaměřuje na civilní oblasti, aby podlomilo ukrajinskou morálku. „Aktuální ruské rozsáhlé útoky dokazují, že Ukrajina potřebuje jak západní podporu při vývoji a výrobě ukrajinských stíhacích dronů, tak i pomoc v podobě dodávek západních systémů protivzdušné obrany, jako jsou americké patrioty,“ zdůraznil ISW.

Výběr článků

Načítám