Hlavní obsah

Rusko stupňuje nasazení chemických zbraní. Používá i nechvalně známý chlorpikrin

2:37
2:37

Poslechněte si tento článek

Rusko na Ukrajině stále více využívá chemické zbraně, aby napadené zemi způsobilo co největší utrpení, prohlásila tento týden nejvyšší diplomatka EU Kaja Kallasová po setkání ministrů zahraničí sedmadvacítky. Citovala zprávu německých a nizozemských zpravodajců, že Rusko kromě slzotvorných plynů používá i zcela zakázaný chlorpikrin, který si vyžádal mnoho obětí za první světové války.

Foto: Thomas Peter, Reuters

Chemické zbraně používá Rusko k vypuzování ukrajinských vojáků ze zákopů

Článek

„Jak uvádějí zpravodajské služby, zesiluje to. Myslím, že to vyvolává velice velké obavy. Ukazuje to, že Rusové chtějí způsobit Ukrajině tolik bolesti a utrpení, aby se vzdala. To je neúnosné,“ řekla Kallasová podle listu Politico.

„Zaznamenali jsme rostoucí připravenost používat takovéto zbraně,“ řekl Politiku šéf nizozemské vojenské rozvědky viceadmirál Peter Reesink. „Hrozba přicházející z programu ruských chemických zbraní neustále stoupá,“ upozornil.

Ve zprávě tajných služeb se píše, že Rusko používá „široké spektrum chemických zbraní s rostoucí frekvencí a nedělá mu problémy využívat silnější látky“.

Nasazení chlorpikrinu

Zpráva uvádí, že Rusko už dříve používalo proti ukrajinským obráncům slzný plyn, což je na bojištích zakázané. Nyní tajné služby MIVD, AIVD a BND potvrzují, že „Rusko nasazuje chorpikrin, mnohem silnější chemickou látku, která může být smrtelná, když se použije ve vyšších koncentracích v uzavřených prostorách“.

„To je mnohem vážnější porušení Úmluvy o chemických zbraních, která zakazuje použití této látky za jakýchkoli okolností,“ uvádí se v textu.

Spojené státy zmiňovaly použití chlorpikrinu jako chemické zbraně v textu z loňského 1. května, kdy se zaváděly další sankce na Ruskou federaci: „Rusko používá chlorpikrin proti ukrajinským vojákům, což je porušení Úmluvy o chemických zbraních.“ Materiál zmiňuje, že do nasazení chemických zbraní jsou při každodenních operacích zapojení příslušníci jednotek protichemické a protiradiační ochrany, kteří právě zorganizovali nasazení chlorpikrinu.

Chlorpikrin
Chlorpikrin poprvé nasadili Němci v roce 1917. Není tak jedovatý, jako jiné plyny nasazené v první světové válce, ale nutí ke kašli a zvracení, a vojáci si proto sundávali plynové masky. Ty jim totiž nepomohly, protože látka proniká do těla i kůží. Nyní se používá proti širokému spektru bezobratlých škůdců a hub v zemědělství, zejména při dezinfekci půd.

O nasazení chemických zbraní Rusy mluvila v rozhovoru pro Novinky i ministryně zahraničí Litvy Baiba Braže: „Používají slzný plyn. Jsou tu i další případy použití chemických zbraní. Viděli jsme, že chemické zbraně byly použité i při ruských sabotážních operacích. Znáte případy Skripala a Litviněnka. Jsou to zbraně hromadného ničení. Zabíjejí lidi neselektivně, což je hrozné.“

Ukrajinské ministerstvo obrany uvádí, že Rusko použilo chemické zbraně ve více než devíti tisících případech.

K Úmluvě o chemických zbraních přistoupilo 197 zemí a ratifikovalo ji 193 zemí. Jen Egypt, Severní Korea a Jižní Súdán k ní nepřistoupily.

Výběr článků

Načítám