Hlavní obsah

Rusko další ofenzivy vzdalo. Už chce jen zuby nehty zabránit Ukrajincům v protiútoku

25. 3. 2023, 10:30

Podle analýzy agentury Bloomberg Kreml opustil plány na další ofenzivu na Ukrajině a zaměřil se hlavně na to, aby zabránil ukrajinským obráncům v podniknutí rozsáhlého protiútoku. Rusové se tak rozhodli vzhledem k tomu, že na bojišti už dlouhou dobu nezaznamenali žádný úspěch. Aby se vyhnuli nepopulární mobilizaci, chystají náborovou kampaň, která má získat až 400 tisíc nových vojáků, píše Bloomberg.

Foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu s dalšími představiteli ruské armády

Článek

Materiál agentury Bloomberg zmiňuje, že podle ukrajinských i západních zdrojů se v současné době na ukrajinském bojišti nachází všech 300 tisíc mobilizovaných ruských odvedenců, navzdory tomu se ale Rusům už dlouhé měsíce nepodařilo dobýt jediné větší město, naopak z Chersonu se museli stáhnout.

Ruské síly sice pokračují v útoku na Bachmut a v poslední době si v jeho okolí i ve městě samotném připsaly jisté územní zisky, podle řady analytiků však nápor ruské ofenzivy v oblasti v posledních dnech spíše slábne.

Naproti tomu je pravděpodobné, že se Ukrajina chystá v nadcházejících měsících k rozsáhlé protiofenzivě s vojenským personálem vycvičeným v Evropě a Spojených státech a za použití nově dodaných tanků, obrněných vozidel a dalších zbraní.

Podle amerických představitelů se Kyjev může pokusit prorazit ruské linie a přerušit pozemní spojení okupovaného poloostrova Krym s ruskou pevninou podél Azovského moře.

Ukrajina chystá protiútok. Prigožin zveřejnil dopis do Moskvy

Válka na Ukrajině

Moskva se podle Bloombergu ukrajinského protiúderu obává, a proto chystá další rozsáhlé doplnění lidských zdrojů do armády. Zdroj agentury tvrdí, že Kreml se rozhodl pro dlouhý a vleklý boj. Prezident Vladimir Putin sází na to, že pokud se Rusům podaří ukrajinskou protiofenzivu zastavit, Západ poleví v podpoře, kterou Kyjevu poskytuje.

Mobilizaci už raději ne, budou volby

Protože Putin nechce oslabit svou popularitu před příštími prezidentskými volbami, které se budou konat v březnu 2024, snaží se vyhnout další nucené mobilizaci branců, jež vloni na podzim otřásla důvěrou veřejnosti a způsobila útěk až milionu Rusů ze země, jak připomíná Bloomberg. Podle jeho zdrojů proto Kreml chystá rozsáhlou náborovou kampaň, v rámci které chce najmout do armády až 400 tisíc mužů.

Regionální úřady už obdržely náborové kvóty a vydávají předvolání potenciálním dobrovolníkům, aby se dostavili k odvodovým komisím, kde jsou vyzváni, aby se přihlásili do služby, jež může trvat i několik let. Zaměřují se přitom především na „veterány a obyvatele venkova“.

„Někteří představitelé ale uvedli, že cíl 400 tisíc smluvních vojáků v tomto roce je pravděpodobně nereálný. Zhruba se to rovná celkovému počtu profesionálních vojáků, které mělo Rusko před začátkem invaze 24. února 2022,“ píše Bloomberg.

Některé státy rozumí pouze jazyku síly, řekl směrem k Západu Medvěděv

Válka na Ukrajině

Reklama

Výběr článků