Hlavní obsah

Putin navrhl Ukrajině přímá jednání. Začala by už tento týden

2:59
2:59

Poslechněte si tento článek

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli Kyjevu navrhl přímá jednání bez předběžných podmínek, která by začala již ve čtvrtek v Istanbulu. Učinil tak v projevu, v němž Rusko, jež Ukrajinu před třemi lety napadlo, opakovaně označil za toho účastníka války, který už několikrát usiloval o vyjednání míru, ale Ukrajina pokaždé odmítla.

Foto: Sergei Bobylev, ČTK/AP

Vladimir Putin

Článek

„Nebylo to Rusko, kdo v roce 2022 ukončil jednání. Byl to Kyjev. Přesto Kyjevu navrhujeme obnovení přímých jednání bez předběžných podmínek. Navzdory všemu kyjevským úřadům nabízíme obnovení jednání už tento čtvrtek v Istanbulu,“ cituje z Putinova nedělního téměř dvacetiminutového projevu agentura Reuters.

Ruský prezident dále uvedl, že by výsledkem jednání měl být „první krok“ k dlouhodobému míru. „Nevylučujeme, že během těchto jednání bude možné odsouhlasit nějaké nové příměří, nový klid zbraní, skutečné příměří, které by dodržovalo nejen Rusko, ale také ukrajinská strana. Opakuji, že by bylo prvním krokem k dlouhodobému udržitelnému míru, a ne prologem k pokračování v ozbrojeném konfliktu. Nyní probíhají vojenské akce, válka, a my navrhujeme obnovení jednání, která jsme my nepřerušili,“ řekl Putin.

Ten v projevu také zopakoval své dřívější stanovisko, že jednání musí vyřešit „základní příčiny konfliktu“, ale ani tentokrát nespecifikoval, co by se pod tímto pojmem mělo skrývat. Kreml svou invazi na Ukrajinu dlouhodobě opodstatňuje údajnou potřebou menšího souseda „denacifikovat“.

Dále pak Putin v projevu několikrát zopakoval, že to napadená země je zodpovědná za to, že válka dávno neskončila mírovou dohodou. Opět se přitom uchýlil k tvrzení, že Rusko a Ukrajina už měly na stole mírovou dohodu, ale Kyjev od ní pod nátlakem spojenců ustoupil. Kyjev tuto ruskou verzi událostí již několikrát popřel. Ruský návrh dohody byl tehdy pro něj údajně nepřijatelný.

„Připomenu vám, že výsledkem těchto jednání byl společně připravený dokument schválený šéfem kyjevské vyjednávací skupiny, ale kvůli naléhání Západu skončil v koši. Náš návrh je, jak se říká, na stole. Rozhodnutí je teď na ukrajinských úřadech a jejich kurátorech, kteří se podle všeho řídí svými politickými ambicemi, a ne zájmy svého lidu,“ prohlásil konkrétně Putin.

Jako důkaz toho, že Rusko usiluje o mír a Ukrajina ne, zmínil ruský prezident také jednostranné příměří vyhlášené na oslavy osmdesátého výročí konce druhé světové války, které ovšem Rusové celou dobu sami porušovali. „Rusko opakovaně přichází s iniciativami na klid zbraní. Kyjevské úřady na žádné naše návrhy neodpověděly. Během tří dnů vyhlášeného příměří se Kyjev pětkrát pokusil o útok na ruské hranice,“ stěžoval si Putin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer, německý kancléř Friedrich Merz, polský premiér Donald Tusk a americký prezident Donald Trump se v sobotu dohodli na bezpodmínečném třicetidenním příměří, které začne v pondělí. Pokud jej Rusko nepřijme, USA a Evropa na něj koordinovaně uvalí nové sankce. K tomuto příměří se Putin ve svém projevu nevyjádřil. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov k němu již před tím řekl, že se Rusko nenechá zastrašit.

Výběr článků

Načítám