Článek
Dohoda o hospodářském partnerství je dokument výrazně kratší než původní Američany v březnu předložený návrh, který byl devadesátistránkový. Spojeným státům poskytne privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje.
„Dohoda mezi vládami Spojených států a Ukrajiny „o zřízení Investičního fondu pro americko-ukrajinskou rekonstrukci“ ponechává řadu důležitých ustanovení bilaterální spolupráce nepodrobnou a stanovuje především základní, politické parametry,“ podotýká web Evropejska pravda.
Dokument stanovuje politické parametry spolupráce mezi oběma vládami v oblasti rozvoje podloží, prodeje nerostných surovin a také americké pomoci, včetně vojenské, kterou Ukrajina obdrží v budoucnu.
Žádné bezpečnostní záruky
Americký prezident Donald Trump se tímto krokem „zavázal k budoucnosti Ukrajiny“, píše v analýze The New York Times. Současně ale deník upozorňuje na to, že v dohodě nejsou pro Ukrajinu formulovány žádné bezpečnostní záruky.
Ukrajinská vláda dokument v plném znění zveřejnila na webových stránkách ministerského kabinetu.
Dohoda zahrnuje 57 nerostných surovin: hliník, antimon, arsen, baryt, berylium, vizmut, cer, cesium, chrom, kobalt, měď, dysprosium, erbium, europium, fluorit, gadolinium, gallium, germanium, zlato, grafit, hafnium, holmium, indium, iridium, lanthan, lithium, lutedium, hořčík, mangan, neodym, nikl, niob, palladium, platina, draslík, praseodym, rhodium, rubidium, ruthenium, samarium, skandium, tantal, telur, terbium, thulium, cín, titan, wolfram, uran, vanad, ytterbium, yttrium, zinek, zirkonium, ropa a zemní plyn.
Parametry dohody vyhovují většině klíčových tezí, které den předtím oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Americkou stranu při podpisu dohody zastupoval ministr financí Scott Bessent, ukrajinskou stranu ministryně hospodářství Julija Svyrydenková.
Významný milník
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha dohodu označil za milník v partnerství Ukrajiny a Spojených států. Podle agentury Bloomberg má dohoda „posílit strategické partnerství mezi stranami pro dlouhodobou rekonstrukci a modernizaci Ukrajiny v reakci na rozsáhlé ničení způsobené totální ruskou invazí“.
V současnosti se finalizují další dvě více technické dohody, které by měly určit, jak přesně bude společný fond fungovat.
Americký prezident Donald Trump záhy po podepsání dohody schválil svůj první prodej zbraní Ukrajině v hodnotě 50 milionů dolarů (přibližně 1,2 miliardy korun). Ze strany Spojených států jde o první případ komerčního prodeje zbraní Ukrajině od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu.