Článek
Pokud čínský prezident Si Ťin-pching podnikne krok proti Tchaj-wanu, pravděpodobně ho zkoordinuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což by otevřelo možnost globálního konfliktu, řekl Grynkewich podle deníku Bild.
„To znamená, že by se obě věci mohly stát současně,“ prohlásil americký generál s tím, že hrozí dvojitý úder ze strany Číny a Ruska, přičemž „rok 2027 by mohl být rokem možné krize“.
Grynkewich na setkání rovněž řekl, že nynější situace dává spojencům jen málo času na přípravu. „Budeme potřebovat každý kus vybavení, výstroje a munice, abychom byli připraveni,“ řekl generál, který byl do pozice vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) jmenován teprve počátkem měsíce.
Nejsou to oddělené hrozby
Před vnímáním Ruska a Číny jako oddělených hrozeb přitom podle amerického vojenského webu Stripes na setkání ve Wiesbadenu varovalo vícero představitelů.
„Každou z těchto hrozeb, které existují, nelze podle mého názoru považovat za samostatné výzvy. Musíme se zamyslet nad tím, jak se všechny prolínají,“ řekl Grynkewich podle serveru s tím, že země NATO musí dodržet svůj závazek zvýšit obranné výdaje na pět procent HDP.
Obavy z možného ruského útoku na některý z menších států NATO již v roce 2027 přitom kvůli intenzivnímu ruskému zbrojení a zatím nedostačující obranyschopnosti spojenců panují i v německé vládě, podotkl Bild. Německý generál Carsten Breuer přitom již v červnu varoval, že Rusko by mohl na pobaltské státy zaútočit v roce 2029 nebo ještě dřív.
„Toto odhadují analytici – v roce 2029. Takže musíme být připraveni do roku 2029… Pokud se mě ptáte teď, jestli je to záruka, že to nebude dříve než v roce 2029, tak bych řekl, že není. Musíme být schopni bojovat už nyní,“ řekl tehdy Breuer stanici BBC.