Článek
„Někteří zúčastnění činitelé EU byli překvapeni upřímností Wangových výroků. Wang však údajně odmítl obvinění, že Čína materiálně podporuje ruské válečné úsilí, ať už finančně, nebo vojensky, a trval na tom, že kdyby tak činila, konflikt by už dávno skončil, píše SCMP.
Podle zdrojů webu šlo o čtyřhodinovou debatu, která se týkala široké škály geopolitických a obchodních otázek. Někteří účastníci to vnímali tak, že Wang mimo jiné poučoval Kallasovou o historii a reálpolitice.
„Jedna z interpretací Wangova prohlášení v Bruselu je, že ačkoliv Čína válku nevyvolala, její prodloužení může vyhovovat strategickým potřebám Pekingu, pokud budou USA i nadále angažované na Ukrajině,“ píše SCMP s tím, že konflikt na Ukrajině, která se brání ruské invazi, je už přes tři roky jednou z hlavních třecích ploch mezi EU a Čínou.
Brusel vyčítá Pekingu zejména to, že do Ruska vyváží technologie a materiály využitelné ve vojenském průmyslu. Oficiálně se Čína staví do role neutrální země, která stojí o partnerství s Ruskem i Ukrajinou a několikrát se nabídla i coby prostředník možného mírového ujednání. Peking přitom nikdy ruskou invazi na Ukrajinu přímo neodsoudil a s Moskvou udržuje těsné diplomatické vztahy.

Středeční jednání mezi čínskou a evropskou delegací v Bruselu
„Tón středečního dialogu byl údajně uctivý, i když napjatý. Některé zasvěcené osoby nicméně překvapila ostrost Wangova sdělení, které pronesl pouhé tři týdny před důležitým summitem lídrů v Číně. Jakékoliv náznaky přátelských gest se ale zdají být ty tam. Zdroje uvedly, že Wang by Kallasové mohl dvoudenní summit zkrátit. To naznačuje, že Peking není s postoji EU spokojen,“ dodává SCMP.
Podotýká přitom, že unijní blok se chystá na sankční seznam zařadit dvě menší čínské banky kvůli porušování protiruských sankcí a že Wang pohrozil odvetou. Krom toho zůstává mezi EU a Čínou množství sporů, když například Brusel vytýká Pekingu narušování trhu státem dotovanými dumpingovými cenami.
Summit v ohrožení?
Den po setkání Wanga s Kallasovou přišlo oznámení, že čínský internetový prodejce Shein zaplatí ve Francii pokutu 40 milionů eur (986 milionů Kč) za klamavé obchodní praktiky. Čína následně uvedla, že od soboty uvalí na dovoz brandy vyráběné v Evropské unii cla až 34,9 procenta.
Zástupci EU prý zároveň doufali, že se Peking pokusí pomoci najít řešení problémů, které evropským výrobním provozům způsobilo čínské omezení exportu vzácných zemin. Brusel to totiž vnímá tak, že se v tomto stal bez vlastního přičinění vedlejší obětí čínsko-americké války. Wang prý však reagoval chladně.
„V Bruselu panuje názor, že vyčerpávající setkání – přerušené večeří sestávající z nadívaného kuřete, batátové pěny a cheesecaku – nevěstí nic dobrého pro summit, který se bude konat 24. a 25. července v Pekingu a provincii An-chuej. Hlavní naděje na konkrétní výsledky spočívá v oblasti klimatu,“ podotýká web.
Úřad Kallasové po setkání s Wangem ve zveřejněné zprávě vzkázal, že podpora Ruska v jeho válce proti Ukrajině ze strany čínských firem představuje pro Evropskou unii vážnou bezpečnostní hrozbu. Zároveň vyjádřil znepokojení nad hybridními hrozbami pocházejícími z Číny.
„Mezi Čínou a EU neexistuje žádný zásadní střet zájmů a obě strany mají široké společné zájmy,“ oznámilo naopak v oficiálně zveřejněné zprávě čínské ministerstvo zahraničí.