Článek
„Nemluvil jsem o tom, ale mají zákon. Bude to na mně, na mé volbě. Navrhli to a ušetřilo by se tak hodně času,“ řekl Trump, který si stěžoval, že tvrdé boje pokračují.
„Myslím, že se Rusko nerozhodne nebo nezastaví krveprolévání, trvá to už pět šest týdnů, nyní už víc, byly zabity tisíce lidí, nejen vojáků,“ uvedl americký prezident k postupu Ruska na palubě prezidentského speciálu.
Popřel, že se snaží potopit návrh zákona, který by uvaloval 500procentní cla na zboží ze zemí, jež nakupují ruské energie: „Jsem s ním v pohodě. Jen jsem se ho nerozhodl použít. Je to velmi silný zákon.“
Tlak na Grahama
List The Wall Street Journal napsal, že se americká administrativa snaží jednoho z předkladatelů republikánského senátora Lindseye Grahama přesvědčit, aby výrazně zmírnil návrh zákona, který má podporu 82 amerických senátorů ze sta.
V posledních týdnech potichu kontaktovalo Grahama několik představitelů Bílého domu a americké administrativy, aby návrh stáhl, popřípadě ho upravil tak, že Trump bude mít možnost sám rozhodovat, na koho se sankce uplatní, takže nebudou plošné. Pokud by však nebyly sankce povinné, ale jen možné, bude zákon bezzubý.

Senátor Lindsey Graham
Graham je ale s jednáními spokojen, protože dochází k posunu vpřed, uvedl ve středu.
Soukromá jednání s představiteli americké administrativy a Bílého domu přiznal i druhý předkladatel zákona demokratický senátor Richard Blumenthal. Odmítl sdělit, o čem se jednalo: „Pohnuli jsme se vpřed a Bílý dům byl součástí jednání,“ řekl pouze.
Představitel Bílého domu dodal, že prezident rozhoduje o diplomacii.
Tvrdé sankce by měly dopad na USA i jejich spojence
Graham říká, že tak tvrdé sankce rozdrtí ruskou ekonomiku, jenomže současně by pětisetprocentní cla na zboží ze zemí dovážejících ruskou naftu a plyn dopadly i na americké spojence, především na evropské země. Graham to zřejmě pochopil, když řekl, že by se neuplatňovaly na země, které pomáhají Ukrajině, uvedlo Politico.
Připomnělo, že země EU dovážejí skoro 20 procent plynu z Ruska. Asi 70 procent ruského plynu jde do Číny a Indie. Pětisetprocentní cla na zboží z Číny by vyhnalo nahoru ceny amerického zboží a mohlo by vést k nárůstu nezaměstnanosti v USA a k recesi.
„Docela by to poškodilo Američany,“ řekl Edward Fishman z Centra pro globální energetickou politiku na Columbijské univerzitě.