Článek
K jednomu z krásných zimních zážitků jistě patří možnost ve sluncem zalitém dni brázdit zasněžené kopce na lyžích. Jinak to ale často vidí naše klouby. Své o tom ví i zkušený trenér Vladimír Zelinka, který své svěřence připravuje na náročné závodění už devět sezon.
Šťastný otec od dvou dětí Vladimír Zelinka pochází z vesnice Kořenov, která leží na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor. Na naši otázku, jestli dává přednost Jizerským horám nebo krkonošským vrcholům, nám tenhle sympatický trenér českých lyžařů lišácky odpověděl: „Nechtěl bych se rozhodovat mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Jako kluk jsem jezdil do Jizerek běhat, na kolo a na běžky. S Krkonošemi jsem měl vždycky spjatou zimu, protože jsem hodně času trávil na harrachovském „Čerťáku“, na který mám opravdu hodně vzpomínek a funguju tam pracovně dodnes, protože zde mám lyžařskou školu.“
Jaké vlastnosti oddělují ty, kteří pouze lyžují, a ty, kteří chtějí vyhrát?
Pro každého začínajícího nadějného lyžaře, který chce závodit, hraje zásadní roli několik základních faktorů. Dle slov Vladimíra Zelinka: „Celé si to musí sednout. Od mentálních predispozic, přes zázemí doma. Jedno bez druhého nejde. Pokud se ale bavíme o sportovci, tak jde hlavně o ctižádost, sebevědomí, píli a disciplínu.“
Lyžování, stejně jako kterýkoliv jiný sport, s sebou přináší vzrušení a prožitek. Pro mnohé lyžaře jsou to často právě tyhle pocity, které je nutí vstávat s prvním zakokrháním a vyrazit na sjezdovku vyjíždět první stopy. Jaké vlastnosti však musí mít člověk při tomto často nebezpečném sportu? „Důležitá je kromě talentu i enormní disciplína. Mí svěřenci tráví půl roku mimo domov. Se sportovní taškou cestují po světě. Každý člověk to neunese. Musíte vědět, proč ty věci děláte. Je potřeba mít srovnané priority, což se odráží i v přístupu k tréninku.“
Kdy je ideální věk začít lyžovat?
„Ideální doba je jako u každého sportu co nejdříve. Kvůli vztahu k lyžím i tomu, že už nikdy se dítě nenaučí nic tak rychle. Mělo by to být ale hlavně o hře a aktivitě jako takové, a ne o závodění, to přijde až později. Také záleží, jestli jde o kluka, nebo o holku. Rozdíl v tréninku a přístupu je pak propastný.
A kdy závodníci přestávají se závodním lyžováním?
„Co se týče konce kariéry, zatím jsem jich moc nezažil, ale většinou to šlo ruku v ruce s chybějící motivací a tím, že sportovec neviděl cestu dál. Za sebe si všech ukončení, které jsem zažil, vážím, protože to bylo upřímné a vedlo ke spokojenosti i uplatnění v dalším životě.
Se svými svěřenci tráví Vladimír Zelinka podstatnou část roku – od půlky jara do půlky podzimu. Cílem je připravit všechny české naděje na úspěšnou zimní sezonu. Aktuálně jsou v tréninku čtyři talentovaní lyžaři a také jedna svěřenkyně, která absolvovala start na ZOH.

Vladimír Zelinka dává svým svěřencům i doplněk stravy Geloren Active, který sám zná a užívá.
Za každým úspěchem vždy stojí také silný tým. V profesionálním týmu s Vladimírem Zelinkou pracuje lyžařský trenér, kondiční trenér, fyzioterapeut, psycholog a svou důležitou roli hrají i samotní rodiče. Trenér někdy zastává funkci rodičů, kteří však mají tendence plnit trenérskou funkci. Jak je to ve skutečnosti? „Někteří rodiče měli dříve potřebu diktovat, co mám dělat, což tak úplně nefunguje. Za sebe věřím, že pro své svěřence dělám maximum. Dnes to mám se všemi svěřenci a jejich rodiči nastavené vcelku pěkně. Rodič je pořád ten, kdo zná svoje dítě nejlépe, a tak docela dobře funguje jako poradní hlas vedle psychologa. Pomůže mi daného svěřence lépe pochopit v určitých situacích, což je super,“ uvádí na pravou míru Vladimír Zelinka.
Manželka o vás říká, že jste autoritativní altruista. Je to pravda?
„Jak kdy… Netrénuji celou reprezentaci, ale mám to štěstí pracovat v individuálních týmech. Znám se s rodinou svých svěřenců. Mohu tak některé věci lépe chápat a směrovat trénink tak, aby to dávalo větší smysl.
Trenéra trenérem podle mě dělá právě to, že umí najít tu správnou cestu ve správný moment. Není to jen o tom říci: Dej si dvacet kliků, pak uběhni dva kilometry a támhle si dej pauzu. Práce, kterou dělám já, je o něčem větším. Klade to větší nároky na celý tým, a to je to nesmírně obohacující. Můžu pracovat s opravdu výjimečným lidmi – tím myslím své svěřence, psychology, fyzioterapeuty a řadu dalších.“
Je pro lyžaře dobře poskládaný trénink a jídelníček skutečně důležitý?
V první řadě je důležité si uvědomit, že lyžování je komplexní sport, při kterém je potřeba mít vyladěný poměr síly a vytrvalosti. „Jet z kopce 120 km/h s sebou nese obrovský nápor pro nohy a celkově i pohybový aparát. Nad celým tréninkem ale vždy stojí zdraví. To s sebou nese potřebu mít vyladěné pohybové stereotypy. Důležitá je ale i strava. Lyžaři mají mnoho povinností a přidávat jim další v kontextu s perfektně vyladěným jídelníčkem? Úplně to nejde. Jak říká náš psycholog: „Každý tlak vyvolává protitlak,“ vysvětluje Vladimír Zelinka.
Léta zkušeností již českému lyžařskému trenéru dala poznat, jaký jídelníček a potravinové doplňky svým svěřencům s čistým vědomím a svědomím dávat. Základem každého jídelníčku jsou samozřejmě vitaminy, minerály, proteiny a aminokyseliny. Vedle těchto základních doplňků dává Vladimír Zelinka svým svěřencům i doplněk stravy Geloren Active, který sám zná a užívá. A jak s úsměvem na rtech dodává: „Balení navíc nezabere v batohu moc místa. Dobře se převáží. Navíc i super chutná. Vím, že funguje a pro mě osobně je velké plus to, že Geloren Active je z Česka. Věřím mu.“

V současné době patří Geloren Active mezi nejvyhledávanější kloubní výživu na trhu
Jaké jsou benefity přípravku Geloren Active?
Přípravek Geloren Active je český výrobek. Jeho výhodou je forma, ve které se vyrábí. Nabízí se v podobě želatinových tablet s příchutí červeného pomeranče. Ty lze snadno užívat, jsou lehce stravitelné a obsahují látky jako například kyselina hyaluronová, vitaminu C, chondroitin, kolagen či želatina. Vše ve správném poměru a množství.

Firma Contipro vyvinula kloubní výživu Geloren Active, která obsahuje vysoké množství kyseliny hyaluronové v nejvyšší kvalitě a další pomocné látky jako kolagen nebo chondroitin.