Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Rusko je připraveno válčit věčně

V českém prostředí je stále přítomno mínění, že je nutné usilovat o mír s Moskvou. A že bylo Rusko vlastně k přepadení Ukrajiny donuceno. Nechovám velkou naději, že nositele tohoto postoje ovlivní čerstvé informace z Ruska, ale fakta se uvádět prostě musí.

Foto: Novinky

Očima Saši Mitrofanova

Článek

Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus.

Na nedávném jednání ruské a ukrajinské delegace v Istanbulu měla zaznít slova šéfa ruských vyjednavačů Vladimira Medinského: „Nechceme válku, ale jsme připraveni bojovat rok, dva, tři, jakkoli dlouho to bude trvat. Se Švédskem jsme bojovali 21 let. Jak dlouho jste připraveni bojovat vy?… Možná někteří z těch, kteří sedí u tohoto stolu, ztratí další blízké. Rusko je připraveno válčit věčně.“

Ruská delegace pravost těchto slov nekomentovala. Potvrdil je člen ukrajinské delegace, náměstek ministra zahraničí Serhij Kyslycja. Medinskij narážel na zabití ruskými vojáky Kyslycjova 23letého synovce Maxe.

Alexandr Dugin je hlavním ideologem teorie známé jako russkij mir. Ve stejné době, kdy Medinskij říkal Ukrajincům, že Rusko je připraveno válčit věčně a zabíjet jejich blízké, zveřejnil Dugin ve svém telegramovém kanálu stručný, ale navýsost výmluvný příspěvek:

„Kdo nechce russkij mir, dostane ruskou válku.“

Ohledně případného konce války s Ukrajinou platí požadavek Kremlu, ze kterého Vladimir Putin nehodlá ustoupit ani o píď. Podle něj musí být zlikvidována prapříčina tohoto konfliktu. Co je onou prapříčinou, Putin uvedl mnohokrát. Je to existence samostatného ukrajinského státu.

Putinův poradce Anton Kobjakov nedávno zveřejnil teoretické zdůvodnění tohoto postoje. Uvedl, že SSSR, jehož součástí bylo Rusko i Ukrajina, může z právního hlediska existovat i nadále, protože jeho rozpuštění v roce 1991 neproběhlo podle stanoveného postupu.

„Jestliže Sjezd lidových poslanců alias Sjezd sovětů v roce 1922 vytvořil SSSR, pak měl být rozpuštěn rozhodnutím sjezdu právě těchto poslanců,“ řekl Kobjakov. Podle něj bylo podepsání Bělověžských dohod 8. prosince 1991 „podivnou událostí“ a jejich ratifikace Nejvyššími sověty RSFSR, Ukrajinské SSR a Běloruské SSR byla mimo pravomoc těchto orgánů.

„A pokud byl porušen právní postup, ukazuje se, že právně SSSR existuje. Tak to říkají odborníci na ústavní právo… Ale pokud SSSR není rozpuštěn, pak se logicky z právního hlediska ukazuje, že ukrajinská krize je vnitřním procesem,“ uzavřel Putinův poradce.

Dejte prosím dohromady tento přístup s kremelským ultimátem adresovaným Západu ze 17. prosince 2021, které předcházelo ruskému útoku na Ukrajinu. Zásadním požadavkem tohoto ultimáta byl „návrat k hranicím z roku 1997“, tedy do stavu, kdy Česko ještě nebylo členem NATO.

Zítra může nějaký Putinův poradce prohlásit, že Varšavská smlouva nebyla nerozpuštěna správně, tudíž stále existuje, a že je na čase poskytnout interslovanskou pomoc Čechům. Samozřejmě vojenskou cestou. Vždyť je Rusko připraveno válčit věčně.

Výběr článků

Načítám