Hlavní obsah

Meningokoková infekce je extrémně rychlá. Prevence je přitom snadná, říká primářka z Bulovky

V pondělí večer museli záchranáři v Roztokách u Prahy zasahovat kvůli podezření na příznaky meningitidy u desítek lidí, zahraničních studentů. Jeden z nich je nyní hospitalizován v pražské motolské nemocnici a jeho stav je vážný. Epidemie v Česku ale nehrozí, uklidňuje veřejnost v podcastu Neklepat Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.

Neklepat: O meningokoku s primářkou Hanou RoháčovouVideo: Novinky

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Proč jsou komunity mladých lidí nejohroženější skupinou? (4:30)
  • Kdy je čas na přeočkování ? (7:20)
  • Jak vypadají krvácivé projevy? (10:30)
  • Jak probíhá vyšetření? (13:15)

Obecně platí, že meningitida je zánět mozkových blan, což je závažné onemocnění vyvolané buď viry, nebo bakteriemi. Toto onemocnění prakticky vždy vede pacienta k lékaři, následně k hospitalizaci. Pokud je meningitida virového původu, může probíhat velmi lehce. Těchto případů eviduje ročně mnoho.

Meningokok není meningitida

Student, který se nyní nachází v motolské nemocnici ve vážném stavu, dle dostupných informací trpí meningokokem typu B. Roháčová upozorňuje, že to není to samé jako meningitida.

„Meningokok je bakterie, která je běžně rozšířená v populaci. Existuje spousta nosičů, především to jsou mladí lidé, kteří jsou také nejvíce ohroženi. Někomu ale nemusí dělat žádné potíže,“ vysvětluje Roháčová. V některých případech se meningokok ale začne chovat agresivně.

Foto: archiv Fakultní nemocnice Bulovka, Novinky

Primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová

„Pak může člověka napadnout a velmi rychle dochází ke zhoršení zdravotního stavu, což mohou být právě ty meningitidy, tedy záněty mozkových blan nebo takzvané sepse, kdy dojde k zaplavení organismu bakteriemi. To je stav, kterému říkáme ne akutní, ale perakutní, protože může dojít během několika hodin k úmrtí.“

To je také odpověď i na otázku, jak je možné, že student došel sám do nemocnice, kde byl ihned hospitalizován a jeho stav se během chvíle zhoršil.

Rychlé zhoršení stavu

Roháčová sice pacienta hospitalizovaného v Motole konkrétně nezná, ale ze své zkušenosti popsala podobný případ, kdy třicetiletý muž pociťoval nevolnosti od rána, ale do nemocnice přišel po svých až odpoledne.

„Na jednu stranu to dopadlo dobře, protože to přežil, ale na druhou stranu jsme mu museli amputovat obě dolní končetiny,“ konstatuje.

Následky mohou být opravdu velmi nepříjemné, až fatální. Když se ale na příznaky zareaguje rychle a nasadí se účinná antibiotika, nemusí se stát nic dramatického.

Existuje prevence

Roháčová v rozhovoru hovoří také o účinné prevenci, kterou je očkování. To v Česku není povinné, a to ani u novorozenců. V případě dětí tak záleží na rozhodnutí rodičů. Meningokok přitom postihuje právě děti a adolescenty.

Roháčová v rozhovoru uklidňuje, protože epidemie podle ní nehrozí.

„Meningokoky tady byly, jsou a budou. Není důvod k žádné panice, rozšíření nehrozí. Pokud má někdo obavy a chtěl by se proti této nemoci zabezpečit, tak existují očkovací centra. Upozornila bych ještě na jednu věc - meningokoky se vyskytují všude na světě a lidí hodně cestují. U cestovatelů je dobré se poradit a očkování si před cestami zařídit,“ uzavírá primářka.

Více o příznacích, vyšetření, léčbě nebo o ohrožených skupinách, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.

Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Související články

Výběr článků

Načítám