Hlavní obsah

Stav studenta s meningitidou je vážný, do nemocnice v Motole přišel po svých

2:11
2:11

Poslechněte si tento článek

Mexický student, který byl v pražské motolské nemocnici hospitalizován s vážnou infekční meningitidou B, je ve vážném stavu. Podle informací Novinek se do nemocnice dopravil sám, nepřivezla ho sanitka záchranné služby. Následně skončil na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM).

Zásah záchranářů a policie v Roztokách u PrahyVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

Článek

Kdy student do Fakultní nemocnice v Motole dorazil, není jasné. Podle informací Novinek je jeho stav vážný a postupně se horšil. V současné době leží na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny v motolské nemocnici.

„Fakultní nemocnice v Motole přijala do péče jednoho studenta, u něhož bylo podezření na meningitidu potvrzeno. Pacient je nyní v péči lékařů Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Nemocnice je v kontaktu s rodinou a se zastupitelským úřadem dotčené země a poskytuje potřebnou součinnost,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví.

Hygienická stanice provedla trasování a zjistila, že nakažený mladý muž byl v kontaktu se třemi dalšími lidmi. Těm byla preventivně nasazena léčba antibiotiky. Do nemocnice zřejmě vůbec nemuseli.

Více informací ke studentovi z Mexika nemocnice ani ministerstvo nezveřejnily.

Všichni lidé z ubytovny v Roztokách jsou studenty mezinárodního studentského programu.

Zásah v ochranných oblecích

Záchranná služba do Roztok u Prahy vyjížděla v pondělí večer kolem deváté hodiny. S ohledem na vysoce infekční nemoc museli pracovat v ochranných oblecích s ochranou dýchacích cest.

V ubytovacím zařízení během několika hodin zkontrolovali celkem 97 cizinců, kterým preventivně podali antibiotika. Nikdo z nich nebyl v ohrožení života a nebylo nutné nikoho transportovat do nemocnice. „K zásahu jsme vyslali tři inspektory provozu, záchranářskou posádku, posádku s lékařem a jednoho inspektora provozu z pražské záchranné služby. Pro zajištění koordinace a organizace péče jsme vyhlásili traumaplán,“ uvedla mluvčí záchranné služby Monika Nováková.

Dotčené ubytovací zařízení na Tyršově náměstí během roku slouží jako vysokoškolské koleje a v létě jsou tam převážně studenti z ciziny na výměnných pobytech.

Meningitida

Meningitidou se označuje zánět mozkových plen. Nejčastější formu, jíž trpí jen děti a mladiství, způsobuje bakterie Neisseria meningitis. Ta se latentně vyskytuje v nosohltanu asi u deseti procent populace, ale onemocnění u nich nepropukne.

Inkubační doba je jeden až osm dní, pak rychle nastupují horečky a nevolnost a velké bolesti hlavy. Typickým příznakem je tuhnutí šíje. Nemoc je nakažlivá pouze velmi těsným kontaktem.

Na meningitidu umírá zhruba pět procent pacientů, časté jsou ale po vyléčení následné komplikace – hluchota, duševní zaostalost nebo epilepsie. Proti nemoci je možné se očkovat, vakcína je ale pouze na dva ze tří typů onemocnění.

Meningitida může mít kromě svého „typického“ původce i jiné příčiny. Způsobit ji mohou i jiné bakterie, které se dostanou do mozku, například ze silného zánětu středního ucha. Meningitidu ale mohou způsobit i viry, a dokonce i paraziti.

Výběr článků

Načítám