Hlavní obsah

Zanedbané očkování dětí před cestou do zahraničí vás může z dovolené vrátit dříve

3:48
3:48

Poslechněte si tento článek

Přestože léto je už v plném proudu, očkování je aktuální celoročně. Cestujeme totiž nejen o prázdninách a často s malými dětmi. Právě ty je stejně jako dospělé potřeba chránit očkováním, především když cestujeme do asijských a afrických zemí. O tom, jaká onemocnění nás mohou potkat na cestách a jaké očkování by u dětí nemělo chybět, přišla do podcastu Neklepat promluvit lékařka z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka v Praze Jitka Bolchová.

Neklepat: Očkování dětí při cestování do zahraničí Video: Novinky

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Jakými infekcemi jsou ohroženy nejen děti, ale i těhotné ženy? (8:15)
  • Jaká rizika hrozí při nakažení žloutenkou typu A? (12:01)
  • Čím je nebezpečný Zanzibar? (18:05)
  • Tetanus nepočká, protilátky nebývají dostupné. (20:33)

Očkování nás chrání proti různým nemocím tak, že je do těla podána očkovací látka, která má za cíl vyvolat imunitní odpověď a tvorbu protilátek. Díky vytvoření této tzv. aktivní imunity se snižuje riziko vážného onemocnění nebo jeho rozšíření mezi ostatní lidi, kteří nemohou být očkováni například ze zdravotních důvodů.

„Každé dítě v České republice by mělo být naočkováno dle doporučených a povinných očkování, což je tzv. očkovací kalendář České republiky. V úplném základu jsou očkována miminka od dvou měsíců, pakliže tam nejsou kontraindikace. Nejdříve hexavakcínou, vakcína obsahuje záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, hemofila a žloutenku B,“ vysvětluje v úvodu podcastu lékařka.

Je bezpečné cestovat s kojenci?

Při cestování s dětmi je důležité přemýšlet, kam a na jak dlouho jedeme. Delší pobyt samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost, že se něčím nakazíme. V případech delších dovolených je tak potřeba nezapomínat na cestovní pojištění a u malých dětí v kojeneckém věku se doporučuje očkování proti respiračním infekcím a případně pneumokokům.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Lékařka z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka v Praze Jitka Bolchová

„Doporučuji, aby dítě, pakliže to není nezbytně nutné, cestovalo až ve chvíli, kdy má alespoň dvě dávky hexavakcíny,“ upozorňuje lékařka.

Pokud se větší neočkované dítě zraní v zahraničí, hrozí mu tetanus stejně jako u nás, problém ale nastává například v Africe nebo Asii. „Je potřeba vyhledat zdravotní péči. Očkování začne účinkovat až za dva týdny a do té doby je potřeba podat protilátky, které všude nemají. Je to na rozhodnutí rodičů, jestli vyčkají a nechají si aplikovat očkování a protilátky až tady u nás, nebo jestli se sbalí a odjedou dříve,“ vysvětluje doktorka.

Břišní tyfus, žloutenka typu A a žlutá zimnice

Jestliže plánujete cestování do Afriky a do Asie, mezi časté očkování patří očkování proti břišnímu tyfu, které se dává dětem od dvou let. Protože v současnosti roste počet případů žloutenky typu A, doporučuje se děti naočkovat, to lze nejdříve od roku věku.

„V našich podmínkách v ČR zrovna máme velký outbreak (epidemii, pozn. red.) v Praze a středních Čechách. Člověk se může nakazit například v MHD, mezi dětmi ve školním kolektivu a podobně - z běžného kontaktu s rizikovou osobou,“ říká Bolchová.

Oblasti Jižní Ameriky a rovníkové Afriky jsou oblasti s vysokým rizikem výskytu žluté zimnice. Jedná se o onemocnění přenášené infikovanými komáry, přičemž úmrtnost je až 50 procent.

„U žluté zimnice jsou země, kam nemůžete vstoupit, pokud nejste očkovaní. Kontrolují vás tam většinou na hranicích, letištích, jestli máte mezinárodní očkovací průkaz. Je to žlutá knížka, kde máte vypsána všechna očkování. Tam, kde se vyskytuje žlutá zimnice, tam očkování doporučujeme,“ doplňuje lékařka s tím, že proti žluté zimnici je možné očkovat děti od devíti měsíců věku.

„Rozhodně si nemyslím, že je namístě slepě očkovat proti všemu všechny, a myslím si, že je vždycky potřeba zamyslet se nad tím, kam jedu, na jak dlouho a jaká rizika mi hrozí. Pojďme se pobavit nejdřív třeba s praktickým lékařem pro děti. Když to jsou cesty do exotických částí, tak určitě očkovací centrum,“ doporučuje Bolchová.

Více o tom, proč se doporučuje děti očkovat proti vzteklině a v jakých zemích hrozí malárie, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.

Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám