Článek
Jak rizikové je, že se člověk nakazí meningokokem? Jak moc je infekční?
Je to infekce, která se přenáší kapénkovou nákazou, tedy při skutečně blízkém kontaktu v rodině, kolektivu nebo u adolescentů často na taneční zábavě nebo plesech, kde spolu tančí.
Tato infekce je také známá nosičstvím, kdy je bakterie v horních dýchacích cestách, odkud se může šířit i od osob, které v tu chvíli nemají žádné příznaky. To je také důvod, proč se ty – podtrhuji – úzké a blízké kontakty zajišťují pomocí antibiotik.
Noční preventivní manévry záchranářů vypadaly děsivě. Vyšetřeno bylo nakonec 97 lidí a první informace naznačovala, že se tam nákaza šíří.
Zpráva, že se v místě vyskytuje 80 pacientů s meningokokem B, to by byla atomovka.
V posledních letech je v Česku kolem dvaceti případů za celý rok, takže to bylo naprosto nepravděpodobné. Předpokládám, že tam v noci hygienici a záchranáři řešili kontakty a zkoumali, kdo byl z těch lidí v blízkém kontaktu, a ti, kteří byli, dostali antibiotika.
Blízkým kontaktem ale rozhodně nejsou ti, kteří se potkali s nemocným ráno na snídani nebo před týdnem na chodbě ve škole. Zajišťoval bych někoho, kdo bydlí ve stejném pokoji nebo s ním třeba sedí v lavici ve škole. Kontakt musí být déletrvající, intenzivní a blízký.

Zásah záchranářů v RoztokáchVideo: Pavel Jaňurek, Novinky
Nemoc tedy stačí přeléčit antibiotiky, pak se člověk stane neinfekčním?
Ano. Meningokok je bakteriální infekce, velmi závažná, ale velice vzácná. V našich podmínkách postihuje zejména malé děti a adolescenty, proto se také doporučují očkování v raném věku anebo před začátkem dospívání, aby byli adolescenti chráněni předtím, než se dostanou do kolektivů na středních školách.
Dříve se to vyskytovalo i v armádních kolektivech, když byla povinná vojenská služba. Rizikem je i cestovatelská anamnéza. Jsou země, třeba pás střední Afriky nebo Blízký východ, kde je epidemický výskyt nikoli meningokoka typu B (ten s meningokokem C převažuje v Evropě, pozn. red.), ale jiných typů. Proto se doporučuje očkování i pro cestovatele.
Meningokok bývá spojován hlavně s dětmi, u dospělého mě to trochu překvapilo.
Může se vyskytnout v kterémkoliv věku. Z hlediska výskytu jsou tam ale dva vrcholy, které jsou vázány na dvě věkové kategorie – batolata a malé, předškolní děti a pak dospívající. Neznamená to, že nemůžete dostat meningokoka v pětačtyřiceti, můžete.
Jak rozšířená tato infekce v Česku je?
V loňském roce bylo hlášeno infekčních meningokokových onemocnění 16. Výskyty jsou v posledních letech opravdu nízké. Vidíme i na našich lůžkách, že je případů podstatně méně než před dvaceti lety. Je to jistě i díky očkování, které má smysl a chrání, zejména u takto život ohrožujících infekcí.
Má meningokok nějaké zvláštní příznaky?
Každý zánět mozkových blan se většinou projeví intenzivní bolestí hlavy, bývá u něj horečka, může být světloplachost a zvracení. To jsou nejčastější příznaky. Když pacienta vyšetřujeme, tak má ztuhlou šíji a neohne krk. Abyste ale poznala původce, musíte udělat vyšetření mozkomíšního moku a provést lumbální punkci.
Meningokok se liší tím, že je jeho průběh velmi rychlý. Během několika hodin může dojít k dramatickému zhoršení stavu. Způsobuje bakteriální hnisavý zánět mozkových blan, nebo pokud infekce probíhá velmi prudce, tak to může vypadat jako otrava krve. Bakterie koluje v oběhu, způsobuje šokový stav a krvácení do kůže. Říká se tomu petechie, jsou to krvácivé tečky, které jsou známkou drobného krvácení, ale může to vést až k větším krvácivým plochám.