Článek
Za studenou frontou, která přes nás přešla v úterý, k nám proudí chladnější a vlhký vzduch od západu až severozápadu a střední Evropu bude také ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry. Nejchladněji by mělo být ve čtvrtek.
Podle předpovědi odchylek teplot od normálních hodnot pro toto období by měl být čtvrtek podprůměrně chladný v celém Česku a jeho okolí. Naopak zbytek Evropy bude mít průměrné nebo spíše nadprůměrné teploty.
Česko bude ale chladné i v absolutních číslech. Maximální teploty u nás budou nižší než ve Skandinávii.
Nejvyšší denní teploty na čtvrtek předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na 16 až 21 °C, na jižní Moravě až na 23 °C. To jsou na polovinu července podprůměrné teploty a navíc pocitově může být ještě méně kvůli zatažené obloze, dešti a větru.

Předpověď teplot na odpoledne ve čtvrtek 17. 7.
To znamená, že bude v Česku nejchladněji v celé Evropě, pokud nepočítáme Island. Ve Skandinávii mají vlnu veder a teploty se po celém poloostrově budou pohybovat mezi 24 až 33 °C.
V Trondheimu, který leží skoro na polárním kruhu bude podle předpovědi až tropických 33 °C. V Norsku jsou tyto teploty o více než 10 °C vyšší, než je obvyklé pro půlku července. Za polárním kruhem na stanici Somna dokonce byla tropická noc (teplota neklesla pod 20 °C).
Tropické teploty jsou v těchto dnech v Norsku, Švédsku i Finsku. V Dánsku budou mít také teploty k 25 °C. Ve Velké Británii bude na většině území kolem 20 °C, v Anglii dokonce kolem 25 °C.
Podobně chladné počasí jako u nás bude jen v sousedních státech. Ve východním a středním Německu bude také kolem 20 °C. V Polských regionech nejbližších Česku budou maximální teploty většinou mezi 17 a 19 °C. Na Slovensku by teploty měly překračovat 20 °C na většině území a stoupat až k letním 25 °C. V Rakousku budou nejvyšší teploty také kolem 20 °C.
Na Apeninském i Balkánském poloostrově budou teploty nad 30 °C, což jsou ale pro toto období normální teploty. Další vlna veder čeká Španělsko, kde čekají teploty nad 40 °C.