Článek
Letos je monzunová sezóna v jižní Asii mimořádně silná. Pákistán zasáhly vydatné deště a následné přívalové povodně, přičemž srážky v červenci zatím překročily loňskou úroveň o 82 procent.
Podle agentury AP mají monzunové deště na svědomí už 178 obětí a čísla mohou dále růst. Zatím nejhorším dnem byl 16. červenec, kdy zahynulo nejméně 66 lidí a 290 bylo zraněno. Většinu obětí aktuální povodně zavalily zřícené budovy, ostatní se utopili nebo byli zasažení elektrickým proudem.
Nejvíce postiženou oblastí je provincie Paňdžáb na severovýchodě Pákistánu, kde žije více než polovina z téměř 250 milionů obyvatel Pákistánu. Hlavní město provincie Láhaur také hlasí nejvíce úmrtí. Na blízké stanici ve městě Šejchupura zaznamenali 217 milimetrů srážek za pouhých 24 hodin.
🚨 Happening: Monsoon Emergency in Punjab Province, Pakistan.
— Weather Monitor (@WeatherMonitors) July 17, 2025
66 dead and 290 injured in the past 24 hours, according to PDMA/Other
🚁 Rescue ops ongoing in Jhelum.
Heavy rains continue across the province, causing deadly flooding.
📍 Chakwal, Jhelum, Rawalpindi pic.twitter.com/CE2LNKQOO6
Záplavy kromě velkého počtu obětí uzavřely několik rychlostních silnic v celém Paňdžábu a zrušily nebo zpozdily desítky letů. Úřady také na řadě míst doporučují obyvatelům nevycházet z domů. Ti, kteří žijí blízko rozvodněných řek, byli naopak evakuováni.
Monzun a tání ledovců
Pákistánské úřady rovněž vyzývají turisty, aby se nevydávali do zasažených oblastí. Meteorologové varují, že vydatné monzunové deště budou pokračovat i v dalších dnech. Místní se obávají opakování extrémních povodní z roku 2022, při kterých zemřelo 1737 lidí.

Motorkář projíždí zaplavenou silnicí během monzunových dešťů v pákistánském Rávalpindí.
Někteří odborníci tvrdí, že dopady katastrofálních povodní zhoršují politická rozhodnutí a selhání místních samospráv. Vysoký počet obětí je často přičítán nedostatečnému územnímu plánování a výstavbě domů v záplavových oblastech.
Podle Al Jazeera Pákistán patří k zemím, které nejčastěji čelí klimatickým rizikům. V letním období je často vystaven hned dvěma povětrnostním situacím, jejichž projevy jsou v klimatické změně stále horší - monzunové deště, které přinášejí vydatné srážky, a vysoké teploty, jež způsobují rychlejší tání ledovců.
Letošní škody během monzunového období umocnila téměř 50stupňová extrémní vedra, kterým čelila oblast Gilgit-Baltistán, v níž leží nejvyšší pohoří světa Himálaj a Karákóram. Vysoké teploty urychlily tání místních horských ledovců a zvýšený odtok podpořil sílu aktuálních povodní.