Hlavní obsah

Rok povodní. USA sužuje rekordní množství záplav

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Spojené státy zažívají rok mimořádných povodní, přičemž meteorologové nikdy nevydali tolik výstrah jako právě letos. Od června zasáhly desítky států, přinesly řadu úmrtí a způsobily značné škody. Extrémní srážkové epizody produkuje v důsledku klimatické změny nadprůměrně teplá a vlhká atmosféra.

Foto: Eric Gay, ČTK/AP

Památník obětem povodní podél řeky Guadalupe v Kerrville, Texas

Článek

Letošní léto je v USA poznamenáno velkým množstvím bleskových a často i smrtelných povodní. Rekordní srážkové úhrny na řadě míst způsobily záplavy, které nemají v posledních letech obdoby.

CNN v pondělí 20. července potvrdila s odkazem na data americké Národní meteorologické služby (NWS), že bylo letos vydáno rekordních 3358 výstrah před bleskovými povodněmi. To je více než v kterémkoli jiném roce ve stejném období od roku 1986, kdy byl moderní výstražný systém přijat.

Řada z těchto záplav byla katastrofická. Některé z nich mohly být dokonce označeny za tzv. tisícileté povodně.

Již v červnu se nejméně devět lidí stalo obětí bleskové povodně v Západní Virginii. Ty nejtragičtější zasáhly začátkem července Texas, kde rozbouřená řeka Guadalupe po silných deštích vzala život nejméně 145 lidem. Jednalo se o nejsmrtelnější záplavy nezpůsobené hurikánem od roku 1976. Další tři oběti měla na svědomí následná povodeň v Novém Mexiku.

Ale přívalové povodně řádily i jinde. Velká voda působila škody při tropické bouři Chantal v Severní Karolíně, ale také v hustě obydlených oblastech Washingtonu, Chicaga a New Yorku. V pondělí se do seznamu významně zasažených míst přidalo také Kansas City. Rok 2025 byl meteorologem televize WPLG-TV Michaelem Lowrym označen jako „rok povodní“. A toto přízvisko v tuto chvíli rezonuje americkými médii.

Hlavní faktory rekordních čísel

Důležitými otázkou však zůstává, proč byly letos povodně v USA tak časté a intenzivní a co stojí za rekordním počtem vydaných výstrah. Zde je několik faktorů, které mohou aktuální stav vysvětlit:

  • Vysoká vlhkost vzduchu: Letošní atmosférická vlhkost je v USA historicky velmi vysoká. Hlavním důvodem jsou neobvykle teplé vody Atlantiku a Mexického zálivu, díky čemuž se zvyšuje výpar z těchto vod. Významně napomáhá i letos abnormálně silná bermudsko-azorská tlaková výše, která zesiluje proudění vlhkého vzduchu z těchto oblastí. Přítomnost studených front poté „pomáhá“ tuto zvýšenou vlhkost vymačkat jako houbu plnou vody a způsobit silné a často i velmi lokalizované lijáky.
  • Teplá atmosféra: Vysokou vlhkost vzduchu ještě více podpoří atmosféra, která dokáže pojmout této vlhkosti o to víc, protože je nadprůměrně teplá. Vlny veder v důsledku výrazného oteplení atmosféry panují ve východní polovině USA po většinu léta. Teplejší atmosféra má větší prostor pro obsah vodní páry a to vede k intenzivnějším srážkovým úhrnům.
  • Zvlněné proudění: Většinu letošních povodní v USA způsobily pomalu se pohybující bouřky, které v krátkém časovém úseku vyprodukovaly nadměrné množství srážek. Na vině byla častá přítomnost zvlněného proudění ve vyšších vrstvách atmosféry, které vede k tomu, že některé povětrnostní systémy zůstávají nad jedním regionem déle a dochází k opakované tvorbě srážkově intenzivních bouřek.
  • Klimatická změna: Tři výše zmíněné faktory jsou blízce vázané na probíhající změny klimatu. Tím, jak se planeta otepluje, je ve vzduchu stále více vlhkosti a častěji dochází k extrémním srážkovým epizodám. Navíc výskyt systémů zvlněného proudění se v důsledku klimatické změny v USA rovněž od poloviny 20. století ztrojnásobil.
  • Technický pokrok: Vysoká čísla varovných zpráv vydané NWS mohou také souviset s tím, že meteorologové jsou nyní schopni detailněji detekovat a sledovat meteorologické situace. Výstupy radarů a předpovědních modelů se v průběhu posledních 40 let, kdy je systém výstrah v činnosti, výrazně zlepšily. To je klíčové při ochraně lidských životů a majetku.

Hrozba přívalových povodní však letos v USA ještě neskončila. Abnormálně vysoká úroveň atmosférické vlhkosti bude podle předpovědí přetrvávat ve střední a východní části USA i nadále. Až do listopadu navíc v Atlantiku trvá období hurikánů, které mohou přinést další silné deště.

Výběr článků

Načítám