Článek
Letošní léto je v USA poznamenáno velkým množstvím bleskových a často i smrtelných povodní. Rekordní srážkové úhrny na řadě míst způsobily záplavy, které nemají v posledních letech obdoby.
CNN v pondělí 20. července potvrdila s odkazem na data americké Národní meteorologické služby (NWS), že bylo letos vydáno rekordních 3358 výstrah před bleskovými povodněmi. To je více než v kterémkoli jiném roce ve stejném období od roku 1986, kdy byl moderní výstražný systém přijat.
Řada z těchto záplav byla katastrofická. Některé z nich mohly být dokonce označeny za tzv. tisícileté povodně.
Již v červnu se nejméně devět lidí stalo obětí bleskové povodně v Západní Virginii. Ty nejtragičtější zasáhly začátkem července Texas, kde rozbouřená řeka Guadalupe po silných deštích vzala život nejméně 145 lidem. Jednalo se o nejsmrtelnější záplavy nezpůsobené hurikánem od roku 1976. Další tři oběti měla na svědomí následná povodeň v Novém Mexiku.
2025 is quickly becoming “The Year of the Flood” in the United States.
— Colin McCarthy (@US_Stormwatch) July 20, 2025
So far, 3,358 Flash Flood Warnings have been issued, over 250 more than the next closest year to date.
The US has already surpassed its annual average for flash flood reports, with more than double the… pic.twitter.com/Ioht2DgUCa
Ale přívalové povodně řádily i jinde. Velká voda působila škody při tropické bouři Chantal v Severní Karolíně, ale také v hustě obydlených oblastech Washingtonu, Chicaga a New Yorku. V pondělí se do seznamu významně zasažených míst přidalo také Kansas City. Rok 2025 byl meteorologem televize WPLG-TV Michaelem Lowrym označen jako „rok povodní“. A toto přízvisko v tuto chvíli rezonuje americkými médii.
Hlavní faktory rekordních čísel
Důležitými otázkou však zůstává, proč byly letos povodně v USA tak časté a intenzivní a co stojí za rekordním počtem vydaných výstrah. Zde je několik faktorů, které mohou aktuální stav vysvětlit:
- Vysoká vlhkost vzduchu: Letošní atmosférická vlhkost je v USA historicky velmi vysoká. Hlavním důvodem jsou neobvykle teplé vody Atlantiku a Mexického zálivu, díky čemuž se zvyšuje výpar z těchto vod. Významně napomáhá i letos abnormálně silná bermudsko-azorská tlaková výše, která zesiluje proudění vlhkého vzduchu z těchto oblastí. Přítomnost studených front poté „pomáhá“ tuto zvýšenou vlhkost vymačkat jako houbu plnou vody a způsobit silné a často i velmi lokalizované lijáky.
- Teplá atmosféra: Vysokou vlhkost vzduchu ještě více podpoří atmosféra, která dokáže pojmout této vlhkosti o to víc, protože je nadprůměrně teplá. Vlny veder v důsledku výrazného oteplení atmosféry panují ve východní polovině USA po většinu léta. Teplejší atmosféra má větší prostor pro obsah vodní páry a to vede k intenzivnějším srážkovým úhrnům.
Warmer oceans → more evaporation → storms tap an atmosphere overloaded with moisture.
— Climate Central (@ClimateCentral) July 15, 2025
In this case:
🌧️ Precipitable water (rain-making moisture) was 170–180% of normal
🌊 Atlantic temps: 3.5–4°F above average
🔴 Climate change made this warmth at least 10x more likely
🧵/4 pic.twitter.com/V8Fdh5zgX2
- Zvlněné proudění: Většinu letošních povodní v USA způsobily pomalu se pohybující bouřky, které v krátkém časovém úseku vyprodukovaly nadměrné množství srážek. Na vině byla častá přítomnost zvlněného proudění ve vyšších vrstvách atmosféry, které vede k tomu, že některé povětrnostní systémy zůstávají nad jedním regionem déle a dochází k opakované tvorbě srážkově intenzivních bouřek.
- Klimatická změna: Tři výše zmíněné faktory jsou blízce vázané na probíhající změny klimatu. Tím, jak se planeta otepluje, je ve vzduchu stále více vlhkosti a častěji dochází k extrémním srážkovým epizodám. Navíc výskyt systémů zvlněného proudění se v důsledku klimatické změny v USA rovněž od poloviny 20. století ztrojnásobil.
- Technický pokrok: Vysoká čísla varovných zpráv vydané NWS mohou také souviset s tím, že meteorologové jsou nyní schopni detailněji detekovat a sledovat meteorologické situace. Výstupy radarů a předpovědních modelů se v průběhu posledních 40 let, kdy je systém výstrah v činnosti, výrazně zlepšily. To je klíčové při ochraně lidských životů a majetku.
Hrozba přívalových povodní však letos v USA ještě neskončila. Abnormálně vysoká úroveň atmosférické vlhkosti bude podle předpovědí přetrvávat ve střední a východní části USA i nadále. Až do listopadu navíc v Atlantiku trvá období hurikánů, které mohou přinést další silné deště.