Článek
Pravděpodobnost výskytu tropických teplot (nad 30 °C) podle statistik v posledních letech stoupá. Při porovnání dat ČHMÚ z 52 stanic, které kontinuálně měří od roku 1961, vyplývá, že v posledních desetiletích je mnohem více dnů s teplotou vyšší než 30 °C.
Vzhledem k tomu, že byl použit stejný soubor stanic pro všechny roky, nejsou výsledky ovlivněny například zřízením nové stanice na teplejším místě a podobně.
A data jasně ukazují, že četnost tropických dní se zvyšuje. Zatímco v letech 1961 až 1990 bylo na tomto vzorku stanic 7186 tropických dní, tak mezi lety 1991 a 2024 už to bylo 16 118, takže jde o více než dvojnásobný nárůst.
Podobná čísla dostaneme i u vyšších teplot a vidíme, že jsou tyto teploty dosahovány vícenásobně často než dříve.

Maximální teplota vzduchu
Například supertropických dnů (teplota nad 35 °C) je v Česku také mnohem více. Dříve se takové teploty vyskytovaly velmi vzácně, ale postupně pravděpodobnost, že se v létě objeví, stoupá.
Teplota nad 35 °C se vyskytla mezi lety 1961 a 1990 jen 138krát, naopak od roku 1991 to bylo 1158krát. To je skoro desetinásobek.
Anketa
Vůbec nejvyšší teplota 40,4 °C byla v Česku naměřena 20. srpna 2012 v Dobřichovicích. Pro dny s teplotou nad 39 °C nejsou grafy, protože se tyto teploty vyskytují velmi zřídka a hodnocení by bylo ovlivněno konkrétním výběrem stanic.
„Jedná se samozřejmě o důsledek klimatické změny a vyhlídky do budoucna nejsou o nic lepší, ba naopak,“ napsal k rostoucímu trendu tropických teplot v Česku ČHMÚ.

Měsíční odchylka globální teploty vzduchu
Teplota neroste jen v Česku, ale na celém světě. Loňský rok byl globálně nejteplejší v historii měření a letošní rok mu zdatně konkuruje.
Zvyšování teploty nemá dopad jen na vyšší frekvenci vln veder, ale obecně způsobuje větší extrémy v počasí.