Článek
Rybáři odklízeli ryby z řeky Dyje především u jezu v Bulharech. „Skoro dva dny smrděla celá vesnice, jak šel vítr od řeky. Nejvíce v prvních domech nejblíž jezu, ale sám bydlím v půlce vesnice a bylo to cítit i tam,“ řekl Novinkám starosta Bulhar na Břeclavsku Jiří Osička (nez.).
Podle něj už byly ryby na kusy. „Hasiči to sbírali, ale když byly ryby třeba ve větvích a chtěli je vzít do podběráku, tak se rozpadaly,“ poznamenal starosta. Některé kusy dopluly až do Břeclavi.
Rybáři zatím posbírali z Dyje zhruba 35 tun. „Ještě to ale není konečné číslo. Tragédie se téměř rovná roku 2022, kdy bylo 40 tun ryb. Škoda se ani nedá vyčíslit, jen za kafilerii plus práce lidí, což jsou vesměs rybáři ze spolků. Ale škoda na rybí osádce je nevyčíslitelná, jsou to generační ryby, trofejní, to je zlikvidované,“ řekl Láníček.
Mezi uhynulými rybami byly například desítky sumců. „Jsou to dvoumetrové ryby, které váží 50 i 60 kilo a víc. Byli tam kapři, candáti, štiky. Já jsem se na to nemohl ani dívat. Je to pro rybáře děsivé a šílené,“ přiznal Láníček.
Kontejnery ryb
V Břeclavi do čtvrtečního rána naplnili uhynulými rybími těly tři kontejnery, do jednoho se vejde asi pět tun.
„Měli jsme dvě stanoviště pro sběr uhynulých ryb, ale dnes rušíme stanoviště u splavu, kde jsme ráno vybrali asi jen sto kilo ryb. Druhé zůstává u norné stěny. A zkontrolovali jsme odlehčovací rameno Dyje, které je čisté,“ uvedla mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.
Podle ní bylo přes noc v běhu velkokapacitní čerpadlo nad splavem na hrázi za domovem seniorů. Jeho úkolem bylo provzdušňovat vodu. „Uvidíme, co udělají bouřky, pokud nějaké přijdou. Ty by mohly situaci ještě zhoršit,“ upozornila Solaříková.
Čerpadlo pomáhalo provzdušnit vodu.
Důvodem úhynu ryb byl úbytek kyslíku vlivem teplého počasí, nedostatku vody a přemnoženým sinicím. Právě sinice sice přes den kyslík tvoří při procesu fotosyntézy, ale v noci, kdy chybí světlo, k fotosyntéze nedochází a sinice kyslík ubírají. Z vody ho dokážou vysát i na nulu.
Plošný problém
Koncentraci kyslíku ve vodě měří oxymetr. V Dyji byla v kritické chvíli koncentrace kyslíku od 0 do 0,5 miligramu kyslíku na litr vody. Hraniční stav je přitom tři až čtyři miligramy kyslíku na litr vody,“ uvedla Hana Čaloudová, ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat jihomoravské veterinární správy.
V letním období je úhyn ryb kvůli nedostatku kyslíku plošným problémem, což dokazují případy jak na Břeclavsku, tak na opačné straně republiky na Teplicku, ale i v jižních Čechách.
Na Břeclavsku zaznamenaly velký úhyn ryb kvůli nedostatku kyslíku už před třemi lety, kdy se zlikvidovalo kolem 40 tun ryb. Část z nich stejně jako nyní dotekla po řece až do Břeclavi. Ještě více leklých ryb, a to až kolem 100 tun, způsobil pokles vody a úbytek kyslíku v roce 2018 na rybníku Nesyt na Hodonínsku, kde byla škoda v milionech korun.