Hlavní obsah

Na stole francouzského prezidenta španělskou šunku nenajdete

3. 1. 2019, 15:35

Francie je známá jako země labužníků a za místní gastronomií jezdí lidé z celého světa. Na to, co dostanou v Paříži na stůl, se jistě těší i politici, které do Elysejského paláce na oběd či večeři pozve francouzský prezident Emmanuel Macron. Pokud přijedou nyní, rozhodně by neměli čekat na slavnostní tabuli rajčata. Zdát si mohou nechat také o italských bílých lanýžích či španělské šunce.

Foto: Profimedia.cz

Šéfkuchař Guillaume Gomez

Článek

Kuchyně v prezidentském sídle je totiž výkladní skříní francouzské gastronomie, a měla by tak pracovat jen s místními a sezonními potravinami, myslí si šéfkuchař Elysejského paláce Guillaume Gomez, který poskytl rozhovor agentuře AFP.

„Mým úkolem je propagovat francouzskou půdu,“ říká šéfkuchař Gomez, který má kořeny ve Španělsku. Ve své kuchyni se ovšem snaží používat pouze suroviny původem z Francie. Například pepř, kterým dochucuje pokrmy směřující na stůl francouzského prezidenta, pochází z ostrova Réunion v Indickém oceánu, jenž je zámořským regionem Francie. „Není to ten nejlepší na světě, ale je francouzský,“ vysvětluje čtyřicátník Gomez. Kuchyni Elysejského paláce vede od roku 2013, kdy byl ještě pánem domu François Hollande.

Na otázku, jak se liší chutě prezidentů, ale Gomez odpovědět nechce. Nehovoří o tom prý nikdy. Zároveň zdůrazňuje, že on sám není příznivcem luxusní, „elitářské“ kuchyně pro bohaté, ale jídel, která jsou přístupná všem a která vycházejí z regionálních potravin. Taková jídla vaří i pro Elysejský palác. O regionálních potravinách a o tom, jak podpořit výběrem surovin francouzské zemědělce, hovoří Gomez nejraději.

I Francie má výbornou šunku

„Španělská šunka jabugo je asi nejlepší šunka na světě, jsem rád, když si ji mohu ve Španělsku dát, ale na tabuli v Elysejském paláci byste ji hledali marně,“ zdůrazňuje muž, který je nejmladším šéfkuchařem v sídle francouzského prezidenta v historii páté francouzské republiky. „Máme ve Francii lidi, kteří dělají velmi dobrou šunku,“ dodává. To samé, co pro šunky, platí i v případě oceňovaných bílých lanýžů z italského regionu Piemont. „Nikdy bych je nedělal,“ dušuje se Gomez.

Elysejský palác podle šéfkuchaře není odříznutý od světa a jeho kuchyně se také vyvíjí. I v prezidentském paláci se podle něj porce jídla oproti dřívějšku zmenšily a skladba potravin je vyváženější. U stolu se už také nezůstává tak dlouho jako dříve.

Poslední velkou příležitostí, kdy mohl Gomez předvést své gastronomické schopnosti, byla večeře prezidentů a premiérů pozvaných na oslavy stého výročí konce první světové války v Paříži loni 11. listopadu. Mezi politiky, kteří měli možnost ochutnat jídla z kuchyně Elysejského paláce, byl mimo jiné český premiér Andrej Babiš. Na večeři podávané v prostorách muzea Orsay byly podle Gomeze změny posledních let obzvlášť patrné. „Předkrm byl stoprocentně vegetariánský, což by bylo ještě před dvaceti lety naprosto nemyslitelné,“ říká.

Reklama

Související články

Výběr článků