Článek
Ačkoli manželka císaře Františka Josefa I. v Kuníně nikdy nebyla, má k němu blíž, než si lidé myslí. „Alžběta Bavorská totiž ráda cestovala inkognito, tedy pod jménem, které v té době bylo, dá se říct, už neznámé, a sice jako jistá hraběnka z Hohenemsu,“ vysvětlil kastelán zámku Jaroslav Zezulčík.
Dodal, že rod Hohenemsů byl kdysi dávno významný říšský rod hrabat, jehož moc v 16. století sahala až k papežskému trůnu. „Vyhasl však v osobě naší ikonické hraběnky Marie Walburgy, která po své matce byla přímým potomkem tohoto rodu a toto jméno také nosila,“ objasnil propojení zámku v Kuníně se Sissi. Marie Walburga totiž byla jedním z nejznámějších majitelů kunínského panství.
A prozradil, že slavná císařovna měla s hraběnkou Marií Walburgou společnou ještě jednu věc. „Obě milovaly růže.“
Obraz byl ze Slezského zemského muzea v Opavě, které jej vlastní, převezen do Kunína za přísných bezpečnostních opatření a za dohledu policistů z krajské speciální pořádkové jednotky. Důvodem je jeho jedinečnost.

Obraz doprovodila na zámek policejní eskorta.
„Je to jediný známý obraz císařovny Sissi ve svatebních šatech s vlečkou na světě,“ sdělil David Váhala, náměstek pro vnější záležitosti Slezského zemského muzea, které obraz vystavuje v historické budově na Komenského ulici. „Jeho historická hodnota je nevyčíslitelná, v případě pojistného se pohybujeme v řádech milionů,“ upozornil.
Autorem velkoformátového obrazu, na kterém je krásná císařovna zvěčněna v životní velikosti, je malíř Joseph Neugebauer. Podle kastelána Zezulčíka se však odborníci dohadují, zda je na něm Sissi skutečně ve svatebních šatech, v nichž si v roce 1854 vzala Františka Josefa I.
„Je to tak půl na půl. Ona Sissi totiž během svatby nebyla zachycena ve svatebním úboru, takže celých 170 let historici vedou pátrání, jak ty šaty mohly vypadat,“ nastínil kastelán a dodal, že řada odborníků se však domnívá, že se jedná právě o ty hledané šaty císařovny Sissi.

Kastelán zámku Jaroslav Zezulčík ukazuje na již vybalený obraz císařovny Sissi ve svatebním.
Kromě obrazu budou na výstavě nazvané Císařovna Sissi a její osobní lékař k vidění i osobní věci císařovny nebo exponáty zapůjčené například z Národního muzea nebo slovenského hradu Červený Kameň.
Zámek však chce především prezentovat sbírky Augusta Bielky, rytíře a novojičínského rodáka, který byl právě osobním lékařem císařské rodiny. „Jde i o kuriozity, jako například vycpaného supa, který uhynul v zoologické zahradě v Schönbrunnu, buben vídeňské národní gardy nebo unikátní sbírku pečetí rodu Habsburků,“ nastínil Zezulčík, jaké poklady ze sbírek Bielky budou moci návštěvníci zámku od 31. května vidět.