Hlavní obsah

Smysl pro tumor aneb Ani zlá zpráva nemusí znamenat konec

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Je mladý, plný elánu a plánů do budoucna. Budoucí lékař a sportovec má život před sebou. Všechno se však jako mávnutím kouzelného proutku změní. Má totiž rakovinu. Co to znamená? Končí tím jeho život? Nový seriál České televize nesoucí název Smysl pro tumor, ze kterého trochu mrazí, přináší příběh studenta medicíny, kterému nemoc zcela změní život, ale zároveň mu umožní najít lásku a vážit si vlastní rodiny. První díl bude vysílán 7. ledna.

Foto: Lukáš Oujezdský/ČT

V hlavní roli seriálu se představí Filip Březina.

Článek

Osmidílnou sérii natočila režisérka Tereza Kopáčová. Scenáristou je Matěj Podzimek, který vycházel z původní belgické verze Gevoel voor tumor.

Hlavní roli úspěšného medika a ragbisty hraje Filip Březina, v dalších rolích se objeví Alžběta Malá, Jiří Bartoška, Tereza Brodská, Pavel Řezníček, Natálie Řehořová, Mark Kristián Hochman, Robert Nebřenský nebo Pavlína Balner.

„Seriál Smysl pro tumor z mnoha úhlů pohledu zpracovává téma, které by mohlo znít: ,Mám rakovinu, co bude dál?‘,“ řekl kreativní producent Matěj Stehlík. Ústřední postavě se ze dne na den změní život, nemoc se dotkne také jeho nejbližších a přátel. I jejich osudy vypráví série.

Foto: Pavla Černá/ČT

Maminku hraje v seriálu Tereza Brodská.

„A tím se vymyká všemu, co bylo na tohle téma u nás dosud natočeno. Na rakovinu by neměl být člověk sám. Ať už se týká přímo nás, nebo někoho v našem okolí. Léty udržované tabu kolem onkologických onemocnění bychom chtěli tímto příběhem alespoň trochu pobořit, tak jako se to povedlo belgické předloze,“ dodal Stehlík.

Jarní program ČT: Dobré ráno, Brno! II. Film s Jiřinou Bohdalovou, seriál s Jiřím Bartoškou

Kultura

„Náš seriál je o tom, že hluboký smysl může mít i rakovina. A pacienti, kteří si touhle nemocí prošli, to potvrzují. Nepotkala jsem nikoho, kdo by měl ve stejném věku tak srovnané životy a hodnoty jako ti, kteří si v mládí prošli těžkým bojem s touhle nemocí. Spontánně se přiznávali, že teď mají šťastnější život,“ uvedla Tereza Kopáčová.

Foto: Pavla Černá/ČT

Režisérka Tereza Kopáčová udílí pokyny při natáčení.

Filip Březina pro roli v seriálu obětoval nejen vlasy, ale i stálé divadelní angažmá.

„Očekávám, že až se začne Smysl pro tumor vysílat, tak budu dostávat otázky, jak jsem se na roli kluka s rakovinou připravoval, kdo mi pomáhal, s kým jsem o tom z lékařského hlediska mluvil. V tomhle případě na tom ale absolutně nezáleželo. I kdybych si maximálně důkladně nastudoval chování a emoce někoho, kdo to všechno reálně prožil, tak bych si s tím nevystačil. Jenom bych kopíroval. Navíc každý v takových nečekaných situacích reaguje jinak. Musel jsem to najít v sobě. A byla to velká cesta sebepoznání,“ řekl.

Vlastní zkušenosti

Ze své vlastní zkušenosti s onkologickým onemocněním vycházel spisovatel a spoluscenárista belgického originálu Leander Verdievel.

I název Smysl pro tumor odkazuje k jeho osobní vzpomínce na dvouletou léčbu na onkologii.

Tereza Kopáčová: Dnešní děti vyrůstají v jiném světě, i školství tedy musí vypadat jinak

Styl

„Můj otec mě tehdy chodil do nemocnice často navštěvovat, ale nikdy neprojevoval svoje emoce. A pokaždé, když z mého pokoje odcházel, tak říkával, že ať se stane cokoliv, tak si mám uchovat svůj smysl pro tumor. Ta hloupá slovní hříčka mě někdy přiváděla k šílenství. Až později jsem si uvědomil, že to byl ale tátův způsob, jak se s mojí nemocí vypořádat, jak si udržoval víru v dobrý konec. Pro mě to byl ten jediný možný název. Chtěl jsem jím vzdát hold svému otci,“ vysvětlil Verdievel, který se v průběhu příprav české adaptace svého příběhu seznámil s jejím autorem, scenáristou Matějem Podzimkem.

Reálné kulisy

Filmový štáb měl pro natáčení seriálu Smysl pro tumor k dispozici prostředí Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Řadu scén filmaři situovali například do prostor urgentní medicíny a laboratoří, gastroenterologického oddělení či do sálů neurochirurgické, hematologické a radiologické kliniky.

Každá z osmi epizod končí krátkými rozhovory s mladými lidmi, kteří absolvovali léčbu na onkologii a aktivně se zapojili do pacientského projektu Fuck Cancer.

REPORTÁŽ: Natáčí se druhá řada Docenta s Ivanem Trojanem. Ve hře je i třetí

Kultura

REPORTÁŽ: Seriál Stíny v mlze II. poodhalí soukromí vyšetřovatelů

Kultura

Reklama

Výběr článků

Načítám