Hlavní obsah

Prvních devět měsíců války ve Středomoří

Novinky, František Cinger

Na začátku 2. světové války zastával funkci prvního lorda admirality Dudley Pound, po něm A. B. Cunningham. To byli britští protivníci italských a německých velitelů, s nimiž vedli válku ve Středozemním moři. V podání Miloše Hubáčka má prvních devět měsíců konfliktu nejen podobu strategických přesunů a střetů, ale získává i tvář lidských osudů.

Foto: Wicked Sound

Flyer

Článek

Desátého června 1940 vstoupila Itálie do války a hned druhý den ráno zaútočila na Maltu, britskou korunní kolonii, od níž už v polovině roku 1939 převzala egyptská Alexandrie místo hlavní základny Středomořského loďstva. Británie tak po porážce Francie sváděla se státy Osy boje nejen o Maltu a Egypt, o Suez, o životně důležité cesty vedoucí k ropným nalezištím, ale i na Dálný východ, do Indie a Austrálie.

Ukázalo se, že Itálie nebyla připravena na tak velký konflikt, do poloviny března 1941 ji postihly tři velké porážky. Musela opustit libyjskou Kyrenaiku, ofenzíva v Řecku skončila po deseti dnech neúspěchem a boje na východě Afriky spěly ke katastrofě. O tom všem vypráví zkušený autor knih o námořních bitvách, který už chystá druhý díl věnovaný klíčovému střetnutí u Matapanu, kde se mezi Krétou a řeckým Peloponésem srazily síly Británie a Itálie.

Miloš Hubáček: Boj o Středomoří

Paseka, 312 stran textu a 48 stran obrazových příloh

Související témata:

Výběr článků

Načítám