Hlavní obsah

Prosadí se v anketě Český slavík hvězdy ze SuperStar?

10. 12. 2004, 20:17 – PRAHA
Právo, Jaroslav Špulák

Devátý ročník ankety Český slavík, která navázala na 30 ročníků Zlatého slavíka, vyvrcholí v sobotu večer ve 20 hodin ve Státní opeře Praha. Moderátor Leoš Mareš uvede vyhlášení výsledků. V přímém přenosu je budou moci sledovat diváci TV Nova a posluchači Radiožurnálu.

Foto: archiv nemocnice

Vynikající stabilita přístroje umožňuje i zvedání těžkých pacientů.

Článek

V tomto týdnu sdělila pořádající agentura Musica Bohemica nominace ve čtyřech hlavních kategoriích. Vyplývá z nich, že si mezi nejlepšími našli své místo i mladí zpěváci první série soutěže Česko hledá SuperStar. Mezi nominované zpěvačky se dostala Aneta Langerová, mezi zpěváky Sámer Issa.

O Objev roku soutěží o prvenství oba spolu s Tomášem Savkou. Právě tato kategorie letos změnila svou strukturu. Hlasuje se v ní dvoukolově a fanoušci budou moci ovlivnit pořadí ještě během televizního přenosu. Konec hlasování se totiž plánuje až zhruba po hodině slavnostního ceremoniálu, teprve pak bude Objev roku vyhlášen.

V každé kategorii bude dekorován také Skokan roku, tedy interpret nebo skupina, kteří si polepšili o nejvíce příček. Předaná bude rovněž cena Absolutní slavík. Získá ji ten, kdo bez ohledu na zařazení obdržel od diváků největší počet hlasů.

Od slavíka Zlatého k Českému

V roce 1962 jistě redaktoři magazínu Mladý svět netušili, že nápad založit anketu o nejpopulárnějšího zpěváka země získá takovou popularitu. Přišel s ním herec Ladislav Smoljak, tehdejší redaktor časopisu. Napadlo jej také, že by nejlepší zpěváci měli být odměňováni pískací hračkou řečenou slavík, jež se prodávala na poutích.

V prvním ročníku hlasovalo pouhých 797 čtenářů. Zpěváci a zpěvačky měli společnou kategorii, druhou byla Písnička roku. Historicky prvním Zlatým slavíkem se stal Waldemar Matuška. Hned za ním skončily Yveta Simonová a Eva Pilarová. Nejpopulárnější písničkou byla Láska nebeská dvojice Suchý-Šlitr.

Populární moderátor Vladimír Dvořák tehdy na adresu vítěze poznamenal: "Matuška svým zjevem, vystupováním i oblékáním symbolizuje mnoha lidem určitou revoltu proti všemu strnulému a pedantskému." Psal se začátek 60. let a v Čechách frčel twist.

Druhý ročník ankety se stal poprvé kořistí Karla Gotta, jenž tak založil pevnou tradici svých vítězství, kterých dosud posbíral 29. Nechal za sebou Matušku a Martu Kubišovou, písní roku se stala Oči má sněhem zaváté Suchého se Šlitrem.

Počet hlasujících šel postupně do tisíců, a tak se v roce 1964 anketa rozrostla na tři kategorie: zpěvák, zpěvačka, písnička. Získali je pro sebe Gott, Eva Pilarová a skladba Schody do nebe.

V následujícím roce už bylo zřejmé, že se anketa ujala, a hudební příznivci jí dávali velkou váhu. Hlasování se zúčastnilo 28 021 čtenářů.

Letos hlasovalo 90 tisíc fanoušků

Během dalších let dokumentovalo prestiž Zlatého slavíka například to, že spousta zpěváků, skupin a jejich manažerů zapojila do hlasování své fankluby. V tiskárně se prý tajně tiskly další Mladé světy, které obsahovaly hlasovací kupón, pojistku pořadatelů proti spekulacím. Časopisy s kupónem se staly podpultovým zbožím, skupina Turbo například rozdávala v osmdesátých letech na svých koncertech korespondenční lístky divákům s prosbou, aby je zaslali do ankety.

Koncem sedmdesátých let poslali recesisté z Brna hlasy slavnému Rudymu Kovandovi, dělníkovi z kamenolomu, zcela bez talentu, ovšem velmi populárnímu.

Po sametové revoluci přišel střih. Ještě v roce 1991 byl vyhlášen Zlatý slavík (získali jej Pavol Habera, Iveta Bartošová a Team) a následovala pětiletá pauza. Další ročník ankety se již jmenoval Český slavík a byl vyhlášen v roce 1996. Vítězové? Gott, Bílá a Olympic. Agentura Musica Bohemica, která vyhlášení pořádá, se své role poprvé ujala v roce 1997.

Letošního hlasování se zúčastnilo více než devadesát tisíc fanoušků.

Nominované zpěvačky
Absolonová Monika
Bartošová Iveta
Bílá Lucie
Dusilová Lenka
Langerová Aneta
Vondráčková Helena
Nominovaní zpěváci
Bárta Daniel
Gott Karel
Issa Sámer
Landa Daniel
Matuš Bohuš
Muk Petr
Nominované skupiny
Čechomor
Divokej Bill
Chinaski
Kabát
Lucie
Olympic
Objev roku
Issa Sámer
Langerová Aneta
Savka Tomáš

Reklama

Související články

V nominaci Českého slavíka Langerová i Issa

8. 12. 2004, 3:10

Na základě sečtení více než devadesáti tisíc hlasů, které přišly do letošního ročníku ankety Český slavík, se do každé ze základních kategorií nominovalo šest...

Výběr článků