Hlavní obsah

Karel Gott má akutní leukémii

12. 9. 2019, 6:36 • Aktualizováno 12. 9. 2019, 8:33

Karel Gott trpí akutní leukémií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to řekl čtvrtečnímu deníku Blesk. Gott bojoval se zdravotními problémy i v roce 2016. Už v té době ale prohlásil, že ani po těžké nemoci se nehodlá s hudební kariérou rozloučit.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Karel Gott na premiéře pohádky Když draka bolí hlava.

Článek

„Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu,” řekl Blesku Gott a doplnil, že i přes několik druhů léčby přešlo toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii.

O svém zdravotním stavu se rozhodl informovat po přímém dotazu deníku na jeho zdravotní stav.

„Nechtěl jsem vás zatěžovat svými problémy, nejsem ten, který by o svém soukromí, zvláště zdraví, veřejně sám mluvil a nechával se tak litovat. Se svou nemocí jsem se chtěl díky špičkovému týmu prof. Trněného vypořádat sám, po boku své manželky a mých nejbližších,” sdělil na svém Facebooku Gott.

Po oznámení mu okamžitě začali přát hodně zdraví jak fanoušci, tak i kolegové z branže.

Na podzim 2015 lékaři Gottovi diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin a nejpopulárnější český zpěvák ihned zahájil cílenou onkologickou léčbu, do konce února 2016 absolvoval šest chemoterapií a 18. března oznámil, že nádorové onemocnění vymizelo. K vystupování na veřejnosti se Gott poté vracel jen pomalu, ještě koncem listopadu 2015 ale za mohutných ovací osobně převzal počtyřicáté Zlatého (či Českého) slavíka.

Loni v únoru byl Gott hospitalizován kvůli silné chřipce ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Z důvodu nemoci zrušil například vystoupení na plese v Českých Budějovicích i na Česko-Slovenském plese v pražském Obecním domě.

Myelodysplastický syndrom (MDS) je onemocnění krvetvorby způsobené mutací kmenové krvetvorné buňky, která vede k tvorbě patologického klonu buněk jedné nebo více krevních řad v kostní dřeni. Těch funkčních krvinek, ať už červených, nebo bílých, se pak nedostává, orgány jsou špatně zásobeny živinami a organismus je náchylnější na nemoci. MDS častěji trpí starší lidé nad 60 let věku. Může se rozvinout do akutní podoby myeloidní leukémie.
Léčba je podpůrná pomocí transfuzí, chemoterapie a také užívání látek, které odbourávají železo, které se v krvi hromadí. Zdroj: Wikipedie

Letos v červenci kvůli akutnímu zápalu plic však zrušil představení na festivalu Benátská v Liberci, které mělo být jeho posledním letošním veřejným vystoupením. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny, které připadly na 14. července. [celá zpráva]

Gott má na svém kontě skoro tři stovky alb, první je z roku 1965, a desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Populární je nejen v Česku, ale i v Německu či Rusku.

Foto: Supraphon

Karel Gott zpívá se svou dcerou Charlotte Ellou.

Dlouhý je i seznam zpěvákových ocenění. Například zlatým a českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé za rok 1963 a zatím naposledy v roce 2017. Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985), v roce 2009 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy.

Medailon Karla Gotta

Karel Gott

Reklama

Související témata:

Výběr článků