Hlavní obsah

Bábu pod kořenem ctím, říká tvůrce filmu na motivy nejbizarnější české televizní reportáže

5:32
5:32

Poslechněte si tento článek

Před třinácti lety pobavila reportáž televize Nova o partě opilců a jejich kamarádky Zdeny Novotné zaklíněné v kořenech stromu (následně vznikl na internetu mem s názvem Bába pod kořenem) celou republiku. Amatérský režisér a scenárista David Paškevič ji rozvedl do celovečerního snímku Kořenový vězeň, který premiérově uvede 5. června na svém festivalu nejhorších filmů Naruby v pražském prostoru Gabriel Loci. Do široké distribuce potom vstoupí 1. července.

Trailer filmu Kořenový vězeňVideo: Balt Cinema

Článek

„Můžete se těšit na další pořádné české béčko od dob Bastardů. Slavnou nováckou reportáž ale zpracováváme s úctou,“ podotýká Paškevič.

Ukázky z pětasedmdesátiminutového filmu, které poskytl Novinkám, slibují čistě béčkovou zábavu, která volně vychází z původní reportáže. Hlavním hrdinou se však namísto Zdeny, jež je ve filmu vedlejší postavou, stává lord Špekáček. Ten se ze spadlého buřtu na televizních obrazovkách zvětšil do nadživotní velikosti.

Foto: Balt Cinema

Zdena je ve filmu Kořenový vězeň vedlejší postavou.

Do natáčení se autor pokoušel zapojit skutečné aktéry včetně reportéra Davida Pika, jenž měl o roli zájem, avšak nedostal od svého zaměstnavatele svolení. Paškevič oslovil i rodinu Zdeny Novotné, která v pražském Braníku provozuje restauraci Kotva – U báby pod kořenem, nikdo mu však neodpověděl.

„Zdena koneckonců zmiňovala, že ona reportáž je to nejhorší, co se jí v životě přihodilo. Z videa je znát, že její kamarádi šli za senzací. Reportáž byla zinscenovaná buď jimi, nebo přímo Novou,“ míní.

Jeden z účastníků reportáže mu prý dokonce nabídl k premiéře doličný kořen, který na místě uřízl a odnesl si jej domů. Pronajímá ho nicméně za deset tisíc korun na den, což Paškevič odmítl.

Komparz, Jolanda a Jiří Kára

Režisér poodhalil různé smrtelné scény, v nichž si role za necelých pět tisíc korun zakoupilo dvacet sedm neherců. Jeden takový krvavý záběr dostal nejmenovaný pár coby svatební dar. V sekvenci si dvojice jde ulevit do lesního porostu, kde je napadne kořen stromu obdobně jako postavu z hororu Lesní duch z roku 1981.

Paškevič odkryl Novinkám také závěrečnou filmovou bitvu mezi lordem Špekáčkem a jeho protivníky, takzvanými stromovými lidmi, ve vojenských maskovacích oblecích, v níž si zahrálo více než sto komparzistů.

Ve snímku se však objeví i známé tváře, kupříkladu glosátor Tomáš Břínek alias TMBK, moderátor Patrik Fiala nebo Ondřej Svoboda, jenž předaboval prvního Pána prstenů v parodii Pár pařmenů.

Trailer dokumentu Mortal KáraVideo: Balt Cinema

„Máme také postavu kartářky Jolandy (vlastním jménem Věra Nemethová, zemřela v roce 2020 – pozn. red.) v době, kdy ještě byla štíhlá. Proč tolik přibrala, vysvětlujeme na samém konci filmu,“ poznamenává režisér.

Do scénáře vetknul i postavu Jiřího Káry, již zesnulého drogově závislého bezdomovce. Záznam jeho sňatku v roce 2000 se po uniknutí na veřejnost v nultých letech stal podobně jako později Bába pod kořenem virálním hitem.

Paškevič o něm loni uvedl dokument Mortal Kára, který zahrnoval kompletní nahrávku svatebního obřadu i rozhovory s lidmi, kteří Káru dobře znali.

Z technického učení k filmu

Na natáčení Kořenového vězně se Paškevičovi fanoušci a podporovatelé složili prostřednictvím crowdfundingové sbírky. Díky ní nashromáždil 677 tisíc korun. Menší obnos zaplatil portálu Hithit, kde sbírku uspořádal, a platební bráně. Na zhruba tři sta tisíc korun pak vyšly honoráře pro štáb a herecké obsazení.

Finální rozpočet se pohyboval okolo sedmi set tisíc korun. Dorovnal jej předprodejem vstupenek na festival Naruby, a především výdělky ze svého pražského kina Balt.

Foto: archiv Davida Paškeviče

David Paškevič na pražském Žižkově provozuje kino Balt, kde se nachází i VHS koutek.

Paškevič přitom vystudoval aplikovanou elektroniku na ČVUT a dvanáct let vedl podnik zaměřený na vývoj elektroniky. K provozování vlastního kina ho přivedla náhoda. Pod bytem na Starém Městě, kde dodnes bydlí s rodinou, se uvolnil prostor k pronájmu. Původně ho chtěl využít jako kancelář, nakonec se tam však v roce 2022 rozhodl otevřít kino.

„První půlrok chodili na promítání jeden dva lidi. Postupně se to ale rozkřiklo a projekce se začaly vyprodávat,“ vzpomíná na počátky.

S organizováním akcí už měl zkušenosti. V bývalé firmě občas bral kolegy do běžného kina a návštěvy jim zpestřoval ochutnávkami rumu. Pokaždé zásadně vybíral ten nejhorší film, který zrovna vstoupil do distribuce.

Promítání i pro psy

Kino Balt letos přestěhoval do prostor na pražském Žižkově. Projekce stejně jako dřív spojuje s rumovou degustací, a pokud někdo této lihovině neholduje, může si namísto ní dát pivo nebo víno.

Zájem o béčkové tituly, na něž se specializuje v programu svého dvousálového kina, se u Paškeviče přetavil z lásky k hororům. Za vůbec nejzábavnější zástupce tohoto žánru považuje právě ty nejpokleslejší, které hraničí s komedií.

„V Praze sice existuje obdobný Festival otrlého diváka, my ale jdeme s kvalitou snímků ještě níž,“ upřesňuje.

Teaser festivalu Naruby 2025Video: Balt Cinema

Za opravdovou béčkovou lahůdku označuje snímek Peklotoč o plastovém jednorožci, který se osvobodí z kolotoče a začne vraždit. Anebo Africké kung-fu nacisty.

„Kde jinde najdete dvoumetrového Josepha Goebbelse?“ směje se. Režiséra a scenáristu tohoto filmu Sebastiana Steina uvítá na festivalu Naruby, kde tvůrce osobně uvede třetí část své série inspirované třetí říší.

V kině Balt, jež Paškevič provozuje celoročně, nabízí vedle záměrně špatných snímků i projekce klasických filmů nebo starších hororů. Přístupné je též psům, pro něž pořádá speciální promítání titulů, v nichž je právě pes hlavním hrdinou.

„Na projekcích se mohou socializovat, zvlášť pokud se jiných psů bojí. Filmy promítáme s tlumeným zvukem, aby jim to bylo příjemné,“ uzavírá ve vší vážnosti.

Výběr článků

Načítám