Hlavní obsah

Policie prověřuje korupci a kupčení s městskými byty v Praze

6:25
6:25

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Pražští kriminalisté začali prověřovat případ možné korupce a kupčení s městskými byty v metropoli, v němž figuruje bývalý fotbalista prvoligové Slavie Praha i české reprezentace Adam Petrouš (47). Ten podle zjištění investigativního novináře Jaroslava Kmenty zprostředkovával pro zájemce výhodný pronájem luxusních městských bytů v centru Prahy, o které se stará magistrátní firma Trade Centre Praha (TCP).

Schůzka Adama Petrouše (uprostřed) s Mehrzadem Seyrim (vpravo) a jeho přítelem za účelem předání úplatku Video: archiv Jaroslava Kmenty

Článek

Petrouš zájemcům dokonce nabízel odkup těchto nemovitostí, přestože je městská společnost neměla v plánu prodávat. Vybíral za to od klientů „odskočné“ v řádu milionů korun, což měl být údajně speciální pojem pro úplatek.

„Tuto věc řešíme. Je ve fázi prověřování,“ řekla ve čtvrtek Novinkám mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Z jejích slov nepřímo vyplývá, že policisté zahájili úkony trestního řízení, kde už mají podezření pro konkrétní trestný čin nebo činy. V této kauze připadají v úvahu nejen korupční delikty, jako je přijetí úplatku, podplácení, ale také podvod.

Na policii se s trestním oznámením obrátila sama městská společnost TCP, která letos na jaře nařídila kontrolu poté, co se na magistrát začali obracet nespokojení nájemníci s dotazem, proč „jejich byty“ nejdou do privatizace. Radnice obdržela dopisy od údajných nájemců, že se s byty „čachruje“ a že vše provází korupce. V jednom případě to byl anonym, ve druhém tam byl podepsán nájemce, ale ten pak prý popřel, že by to psal on. I tak TCP předala případ policii.

Opozice: Je to neschopnost

Politici napříč spektrem se nyní navzájem osočují z toho, kdo nese za možné kupčení a podvádění s městskými byty odpovědnost.

Část z nich skloňuje hlavně jméno radního pro majetek, transparentnost a legislativu Adama Zábranského (Piráti), který má i podle náměstkyně primátora Alexandry Udženija (ODS) městskou společnost TCP plně ve své gesci a Piráti tak za ni prý nesou plnou odpovědnost.

„Piráti slibovali pořádek, dohled a transparentnost. Místo toho tu máme další vážné podezření na korupci. Tohle už není smůla, to je systémová neschopnost: V každé gesci, kterou Piráti ovládají, se kumulují skandály,“ kritizuje postup odpovědných lidí z řad Pirátů také pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO 2011).

Žádá podle svých slov okamžité vysvětlení případu, zveřejnění všech relevantních smluv a důsledné vyšetření možného zapojení městské firmy TCP. „Pražané mají právo vědět, kdo to nechal zajít tak daleko a kdo nese trestní i politickou odpovědnost,“ má jasno Prokop s tím, že podivnosti kolem fungování magistrátní společnosti TCP prosakují v Praze již několik let.

„Velkým tématem jsou například pražské náplavky, ze kterých se nešťastní a bezmocní nájemci obracejí i na mě jakožto na kontrolní výbor. Řešíme dlouhodobě také podivná výběrová řízení nájemců nebytových prostor, například restaurací. Zrovna příští týden se jedním bude zabývat i rada. Jedná se o lukrativní prostor na Můstku. Firma TCP a práce radního Zábranského by měly být podrobeny důkladnému auditu,“ dodal zastupitel za ANO.

Oběti podvodu

Firma TCP rozeslala nájemcům mail, že se zřejmě stali obětí podvodu, protože byty se prodávat nebudou. „Ve chvíli, kdy se společnost TCP dozvěděla o možných podvodech, podala trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedla právnička společnosti Kateřina Sommerová, která je zároveň vedoucí kanceláře představenstva TCP.

Zároveň odmítla spojení Petrouše s touto městskou společností. „Pan Petrouš s TCP nespolupracuje ani nikdy nespolupracoval. Nicméně právě jméno pana Petrouše figurovalo v informacích o možných podvodech s byty a pan Petrouš také pravidelně absolvoval prohlídky nabízených prostor k pronájmu, které má ve správě TCP,“ řekla novináři Kmentovi právnička Sommerová.

Sám Petrouš jakékoli nezákonné jednání v krátkém rozhovoru s Kmentou odmítl. „Ne. Nic. Ne. Vůbec,“ reagoval prý skoro na každý novinářův dotaz a dodal: „Co je to za hovadinu!“

V tomto případu možného podvodu s nájemními pražskými byty ale zřejmě nefiguruje jen bývalý fotbalista Petrouš. Do celého schématu musel být podle Kmenty zapojen i někdo z městské firmy TCP nebo přímo z magistrátu.

Zábranský: Není možné, aby byl podvod dokonán

Pražský radní Adam Zábranský to potvrzuje. „Někteří lidé, kteří v TCP dříve působili, opravdu v některých případech instruovali zaměstnance, aby vybrané byty nebyly nabízeny veřejně a místo toho byly pronajaty konkrétní osobě,“ uvedl pro Novinky Zábranský.

Tito lidé už podle něj v TCP nepracují a systém nastavený současným představenstvem takovéto jednání znemožňuje. „Současné vedení TCP již před půl rokem obeslalo všechny nájemníky s upozorněním, že žádné byty do privatizace nepůjdou, a zároveň podávalo trestní oznámení kvůli tomu, že se dozvědělo, že někteří nájemníci možná naletěli podvodu a zaplatili panu Petroušovi peníze za falešný příslib privatizace,“ popsal radní.

Sám se hájí tím, že jako radní pro bydlení už v minulém volebním období privatizace magistrátních městských bytů zastavil. „Není tedy možné, aby podvod orchestrovaný panem Petroušem mohl být dokonán,“ podotkl.

Od různých politiků působících v Praze přitom slyšel, že podvody podobného typu, kdy někdo mimo struktury města slibuje lidem privatizace bytů za výhodné ceny a bere od nich za to peníze, se dějí dlouhodobě a na různých městských částech. „A to včetně těch, které již dávno byty neprivatizují nebo je neprivatizují způsobem, že by je levně prodávaly stávajícím nájemníkům,“ podotkl.

Takovýmto podvodům podle radního Zábranského není možné ze strany města zabránit. „Jsou z velké části důsledkem lidské blbosti. S privatizací bytů jsou samozřejmě spojena velká korupční rizika a z toho, co vím, v této oblasti v Praze na úrovni mnoha městských částí dlouhodobě panovalo eldorádo. Ostatně byl to jeden z důvodů, proč jsem na celopražské úrovni v minulém volebním období privatizaci zastavil,“ zopakoval.

Osobně považuje doslova za šílené, že za minulého vedení TCP byl systém pronájmu bytů nastavený tak, že se informace o výběrových řízeních nearchivovaly. „Kromě personálních změn v TCP tak proběhla změna systému pronájmu jím spravovaných bytů, která celý proces zásadně zpřehlednila,“ upřesnil a vyjádřil se také přímo k osobě bývalého fotbalisty Petrouše.

„Dle mých informací pan Petrouš selhal i při zajištění takzvaně výhodného pronájmu – všechny byty byly totiž pronajaty za tržní cenu. Nájemníci ve zmiňovaných bytech platí cenu 400 a více korun za metr čtvereční, což opravdu nelze považovat za zvýhodněný nájem. Pokud vím, městu žádná škoda nevznikla – vznikla jen lidem, kteří na tento podvod naletěli,“ dodal.

Výběr článků

Načítám