Hlavní obsah

Na Slovensku ukončili vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka

23. 9. 2019, 15:33 – Bratislava
Právo, Ivan Vilček

V případě loňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové bylo ukončeno vyšetřování a zúčastněné strany se nyní mohou seznámit s celým spisem. Vyšetřovatel by měl rozhodnout o podání obžaloby do konce října 2019.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Pieta za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku.

Článek

„Probíhá obeznámení s výsledky vyšetřování,“ potvrdil v pondělí úřad speciální prokuratury s tím, že obeznámení se spisem musí být ukončeno do 4. října 2019. Advokáti poškozených a obhájci obviněných pak mohou podat návrhy na doplnění dokazování, které vyšetřovatel posoudí a pak rozhodne o podání žaloby.

Novináře a jeho snoubenku zavraždili 21. února 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Z vraždy byli obviněni podnikatel Marian Kočner, Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová. Všichni jsou ve vazbě. Letos v dubnu se bývalý profesionální voják Marček přiznal, že vraždil on, i když původně policie předpokládala, že vrahem je jeho bratranec, bývalý policista Szabó.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

Vražda vyvolala masové protesty po celém Slovensku, které vedly k pádu vlády premiéra Roberta Fica (Směr – sociální demokracie). Vládní koalice však pokračovala ve stejném složení a premiérem se stal Peter Pellegrini (Směr).

Reklama

Související články

Výběr článků