Hlavní obsah

Muž z Olomoucka naletěl falešným bankéřům. Volala mu „bezpečnostní pracovnice“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Olomouc

Notnou dávku naivity projevil muž (37) z Olomoucka, když poslechl radu falešných bankéřů, aby si sjednal úvěr a peníze pak vložil do bitcoinmatu. Měl tím prý zabránit zneužití svého účtu. Když prozřel, byl chudší o bezmála 700 tisíc korun.

Foto: Policie ČR

Policejní leták umístěný na bitcoinmatu v Liberci. Ilustrační foto

Článek

„Koncem listopadu jej telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se představil jako pracovník banky s tím, že mu volá ohledně schváleného úvěru ve výši čtvrt milionu korun. Muž volajícímu sdělil, že si o úvěr nežádal. Obratem mu volala další pracovnice banky, která mu uvedla, že se patrně jedná o podvodně sjednaný úvěr a je potřeba rychlé reakce, aby nedošlo ke ztrátě finančních prostředků,“ sdělila Novinkám ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Důvěřivý muž podle ní ženě sdělil mimo jiné i výši zůstatku na kontě, která činila několik tisíc korun. „O pár hodin později přijal hovor od údajné bezpečnostní pracovnice banky, od které se dozvěděl, že pokud chce zabránit zneužití účtu, musí si zažádat o úvěr v co možná nejvyšší částce,“ uvedla mluvčí.

Lidem na pobočce nedůvěřoval

Podle instrukcí vyrazil muž na pobočku banky do olomouckého obchodního centra. Bankovním pracovníkům se neměl o problému zmiňovat z důvodu, že i oni mohou být součástí podvodného jednání.

Hlasový automat a SMS. Tak oberou důvěřivce falešní bankéři

Bezpečnost

„Podle pokynů zažádal o úvěr ve výši téměř 700 000 korun a o pár dnů později se v bance dozvěděl, že úspěšně prošel schvalovacím procesem. Ihned vybral celou částku a zamířil s ní do jiného obchodního centra na periferii Olomouce. Zde měl peníze vložit do bitcoinmatu na údajný zabezpečený účet. Důvěřivec uposlechl a postupně pod přijatými QR kódy do něj vložil na první pokus přes 590 000 korun. Z důvodu dosažní denního limitu od něj bitcoinmat další peníze nepřijal. Proto se k němu vydal i následujícího dne a vložil do něj zbývající částku ve výši přes 100 000 korun,“ konstatovala Vaňharová.

Po zrealizování vkladu chtěl muž zkonzultovat nějaké nesrovnalosti, ale osobám, které s ním komunikovaly, se již nedovolal. Pojal podezření, že se stal obětí podvodu, a proto se s celým příběhem svěřil ve středu policistům.

„Ti případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest,“ dodala policejní mluvčí.

Výherní zprávy i zrušené platby. Podvodů pod hlavičkou Alzy přibývá

Vánoce

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám