Hlavní obsah

Mám dobrý pocit, řekl Babiš ml. po pětihodinové výpovědi na policii

9. 9. 2021, 10:33 – Praha • Aktualizováno 9. 9. 2021, 15:56

Andrej Babiš ml., syn premiéra Babiše, ve čtvrtek vypovídal o své cestě na Krym pět hodin. Další postup nechce zatím zveřejnit, ani to, zda na otce podal trestní oznámení. Muž dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, a to proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) Andrej Babiš mladší

Článek

Babiš junior dorazil k policejní služebně v pražské Bartolomějské ulici v deset hodin dopoledne, opouštěl ji po třetí hodině odpolední. Při vstupu do budovy novinářům řekl, že se nemá čeho bát, protože on je ten, kdo byl poškozen.

„Mám z toho dobrý pocit,“ komentoval pak svůj výslech při odchodu.

„Výslech byl velice podrobný, pan Babiš podal úplné, vyčerpávající a pravdivé informace ke svému zavlečení na Krym. V tuto chvíli je vše v rukách policie a my pevně věříme, že celou věc nezávisle vyšetří, tak aby mohli být potrestáni ti, kteří za toto zavlečení odpovídají,“ shrnul právník Babiše mladšího František Vyskočil.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) Andrej Babiš mladší (vlevo) vypovídal na policii v případu Čapí hnízdo.

„Budeme se domlouvat na dalších krocích. Velice nerad bych v tuto chvíli strategii odkrýval,“ uvedl. „Různí amatérští psychiatři se v poslední době vyjadřovali k duševnímu zdraví mého klienta. Zejména amatérští psychiatři s titulem inženýr. Tak bych rád zdůraznil, že pan Babiš má znalecké posudky jak z oboru psychiatrie, tak i z oboru psychologie a je psychicky zcela zdráv,“ vzkázal advokát.

Premiér Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. Vyskočil ještě označil za „absolutní nesmysl“, že by jeho klient byl v rukou manipulátorů.

Syn je rukojmí podvodníka, mám o něj strach, řekl Babiš

Domácí

Policisté uváděli, že se jim Babiše juniora nedařilo vyslechnout, protože žije dlouhodobě ve Švýcarsku.

Od července je ale v Česku a proti svému otci veřejně vystupuje. „Jsem tady na dobu neurčitou,“ odpověděl ve čtvrtek na dotaz, jak dlouho se v Česku zdrží. „Pan Babiš bude k dispozici Policii České republiky. Jak dlouho ho budou orgány činné v trestním řízení potřebovat, tak dlouho bude v ČR,“ dodal Vyskočil.

Premiérův syn se na policii kvůli své cestě na Krym obrátil v lednu 2018. Policisté věc prověřovali pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, letos v únoru ale případ bez jeho výslechu odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Na základě dnešního výslechu rozhodnou, zda budou v prověřování pokračovat. Babiš mladší dříve médiím sdělil, že ho na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí.

Babiš mladší narušil zahájení kampaně ANO

Domácí

Ve čtvrtek nechtěl podrobnosti své cesty na Krym komentovat, svému advokátovi také slíbil, že se k věci bude co nejméně vyjadřovat na sociálních sítích. „Budu se snažit nezlobit, nebudu nic říkat. Nemá smysl se sabotovat a házet si klacky pod nohy,“ podotkl.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Premiérův syn Andrej Babiš mladší přichází na služebnu policie v pražské Bartolomějské ulici.

Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu. Babiš mladší nyní prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo už bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají. K této kauze bude Babišův syn vypovídat na policii v pondělí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků