Hlavní obsah

Vědci: Omikron může být poslední variantou

2. 10. 2022, 19:44

Pokud máte za to, že se už dlouho neobjevila nová variantu covidu-19, tak máte pravdu a podle vědců je to dobrá zpráva. S každým týdnem se zvyšuje pravděpodobnost, že virus už nedokáže zvládnout další evoluční skok novým směrem, píše londýnský deník The Times.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Podle Jeffreyho Barretta, ředitele projektu Covid-19 Genomics Project, dnes na světě zůstává velmi malé množství nákazy jinou variantou než omikron. „To znamená, že se rýsuje naděje, že lidstvo konečně převezme vedení v závodě s virem,“ podotýká.

Úplně první čínská varianta tu sice byla ještě déle, avšak zmutovala po nakažení mnohem menšího počtu lidí v porovnání s infekcemi omikronem.

Jakmile se nějaký koronavirus stane endemickým, mutace by měly být ve tvaru žebříku – postupují jedním směrem a relativně předvídatelně, bez dramatických změn. „Nyní se zdá, že jsme konečně na žebříku,“ píše list.

Upravené vakcíny na nejnovější varianty omikronu jsou v Česku

Nejsou to bratranci

„Varianty, které se dnes objevují, jsou potomky předchozích, nikoli jejich bratranci z druhého kolena,“ upozorňuje Charlotte Houldcroftová, šéfka genového výzkumu virů na Cambridgeské univerzitě. „Očekáváme, že většina sezonních variant projde jen postupnými změnami oproti předchozím a že nové varianty budou přicházet méně často,“ dodává.

Jeffrey Barrett také doufá, že příští rok nezažijeme tři nebo čtyři nové vlny jako letos. „Možná přijde delší období klidu a pak třeba zimní vlna,“ odhaduje.

Švédsko přestane teenagerům doporučovat očkování proti covidu-19

V Česku bylo od začátku epidemie v březnu 2020 potvrzeno víc než 4,1 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci je bezmála 337 000. Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi 41 107 lidí s prokázaným covidem.

Proti nemoci bylo v Česku plně dvěma dávkami vakcíny očkováno zhruba 6,9 milionu lidí. Jednu posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a dvě zhruba 313 000, tedy jen malá část těch, kteří na ni mají nárok.

Stát zatím nechystá kvůli šíření koronaviru jiná doporučení, než je používání respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Reklama

Výběr článků