Hlavní obsah

Udělejte už něco. Kraje tlačí hygieny do tvrdších opatření

24. 11. 2021, 13:39 – Praha • Aktualizováno 24. 11. 2021, 14:02

Kraje tlačí na hygieny, aby zpřísnily koronavirová opatření v jednotlivých regionech. Moravskoslezský kraj volá po omezení hromadných akcí, hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) zase vyzval seniory, aby příštích deset dnů zásadně omezili své kontakty. O dalším postupu se ve středu odpoledne radí hygienici z krajů v Praze.

Článek

„V dopise jsem krajskou hygienu vyzval, aby přijala mimořádná opatření na území regionu. Například omezení kapacity společenských akcí minimálně na polovinu by mohlo být efektivní,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) v reakci na vysoké počty nově nakažených.

Opatření by mělo zpomalit šíření nákazy, předejít kolapsu zdravotnictví a zabránit lockdownu. „Nikdo si nepřejeme, aby se musely děti vrátit k distanční výuce a aby byly uzavřeny obchody i služby,“ dodal Vondrák.

Moravskoslezský kraj chce omezit hromadné akce

Řada měst Moravskoslezského kraje také již avizovala, že kvůli špatné epidemické situaci bude upravovat program chystaných vánočních trhů, které by ve většině měst měly začít během tohoto víkendu. Ruší se slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, které obvykle láká velké množství návštěvníků, ale i chystaný kulturní program.

Kuba: Senioři, buďte doma 

Po přísnějších opatřeních navíc volá i hejtman Jihočeského kraje Kuba. Ten již vyzval seniory, aby příštích deset dní zásadně omezili své společenské, pracovní i rodinné kontakty.

„Čelíme variantě delta, která je tak extrémně rychle přenosná, že omezení kontaktů a dodržování opatření vás může ochránit od toho, abyste se nakazili,“ řekl.

Zůstaňte doma, vyzval neočkované seniory jihočeský hejtman Kuba

Senioři nad 65 let totiž tvoří podle hejtmana na jihu Čech většinu hospitalizovaných s covidem, je jich 290 ze 402 všech hospitalizovaných.

Přísnější opatření se pak naopak zatím nechystají zavádět v Olomouckém kraji, který je postižen výrazně.

Naopak hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) již ve středu uvedl, že se minimálně na 14 dní omezí od příštího týdne společenský život. Zakázány zřejmě budou akce nad 100 lidí.

S hygieniky bude odpoledne jednat i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). I on s nimi bude řešit přijetí opatření proti koronaviru.

Epidemie v Česku se dramaticky zhoršuje, nově nakažení přibývají zejména na Moravě a nemocnice tam čelí velkému náporu. Kraje v Čechách jsou na tom o něco lépe. O dalším postupu se nyní radí ředitelé hygienických stanic v Praze.

Reklama

Výběr článků