Hlavní obsah

Nakazí se jeden z tisíce naočkovaných

30. 7. 2021, 3:30

Očkování nefunguje stoprocentně. Ale po půlroce už i čeští statistici vědí, že proti nákaze covidem-19 je úspěšné v 99,9 procenta případů. Do čtrnácti dnů od vakcinace druhou dávkou se nakazilo 0,05 procenta očkovaných. U celé populace plně naočkovaných po uplynutí dvou týdnů bylo pozitivně testovaných na covid 0,06 procenta lidí. Celkově jich bylo něco málo přes čtyři tisíce.

Foto: Gerald Herbert, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

„Data jednoznačně dokládají, že nákazy po vakcinaci existují a jsou možné – žádná vakcinace nemůže chránit na sto procent celou populaci. Nakažených je ale vzhledem k počtu očkovaných velmi málo, zlomky procent až zlomky promile,“ komentuje poslední zpracovaná data z 13. července ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek.

Nákaza brzy po vakcinaci

V době zpracování objemných dat statistiky bylo vakcinováno dvěma dávkami zhruba o milion méně lidí v Česku, než jich je dnes. Do 14 dnů bylo na covid pozitivně testovaných 1884 lidí, nad dvoutýdenní limit to bylo 2146 všech s dokončeným očkováním.

Izrael začne od neděle očkovat třetí dávkou vakcíny

Koronavirus

Statistiky jsou drtivě optimistické. Nicméně i tak z lidí očkovaných oběma dávkami bylo už hospitalizováno v nemocnicích minimálně 115 s těžším průběhem covidu-19, ti ještě nebyli plně chráněni, neboť neměli alespoň 14denní odstup od 2. dávky, a 161 lidí, kteří onemocněli, bylo plně vakcinováno déle než dva týdny.

„Velký podíl nákaz zjištěných po vakcinaci propukl velmi brzy po očkování. Tedy v časovém okně, kdy očkovaný ještě nemohl být chráněn,“ dodal Dušek s tím, že po 21 dnech se už záchyt pozitivity téměř rovná nule.

Imunoložka: Protilátky zaručí imunitu až na rok

Domácí

Vakcínu má v EU už 70 procent dospělých. Ministerstvo zdravotnictví v přehledu dat uvedlo, že dokončené očkování má v České republice 53 procent populace starších šestnácti let. Po několika dnech, kdy čísla covid pozitivních hospitalizovaných lehce vzrůstala, začala opět klesat pod padesát. Ve čtvrtek leželo v nemocnicích 47 covid pozitivních pacientů, přičemž osm z nich vyžadovalo intenzivní péči i připojení na umělou plicní ventilaci, nebo dokonce mimotělní oběh ECMO.

U sv. Anny v Brně nemají např. ani jediného nakaženého, ve vedlejší FN Brno mají hospitalizované tři covid pozitivní. „Ani jeden z těchto pacientů nebyl očkován,“ doplnila Veronika Plachá, mluvčí FN Brno. Další pacienti leží v pražské Fakultní nemocnici na Bulovce.

Zaměstnanci USA: Očkování, nebo testy

Amerika

„Dnes máme sedm hospitalizovaných pacientů, šest na standardních lůžkách, jeden leží na jednotce intenzivní péče. Jeden z pacientů na standardu je po obou dávkách očkování. Ale tento pacient trpí jiným chronickým onemocněním s těžkou poruchou imunity,“ sdělila mluvčí FNNB Simona Krautová.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jsou hospitalizováni dva covid pozitivní pacienti, jeden ve středně těžkém a druhý ve vážném stavu. Oba bez vakcinace. V motolské nemocnici leží tři pacienti s covid pozitivním testem, ale ti jsou hospitalizováni kvůli nesouvisejícím diagnózám.

Epidemie dál zpomaluje

Nově nakažených přibývá v posledních dnech o něco méně než minulý nebo předminulý týden. Ve středu se potvrdil covid u 195 lidí, oproti minulému týdnu to je o 37 méně. Pod hodnotou 1 je už jedenáctý den i reprodukční číslo, které jinak ukazuje na rychlejší šíření nákazy. Mezi nakaženými jsou hlavně mladí lidé bez očkování.

Po Praze bude jezdit očkovací autobus: žádná registrace a vakcína na přání

Domácí

Klíčový bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) konec léta, kdy se budou lidé vracet z dovolených a začne školní rok.  Očekává, že by se tou dobou mohl počet případů zvýšit podobně jako loni, byť teď je situace díky proočkovanosti obyvatel jiná.

Reklama

Výběr článků