Hlavní obsah

Kdo zaplňuje nemocnice a JIP

26. 11. 2021, 10:57

I když jsou senioři nad 70 let věku nejproočkovanější skupinou, v níž dostalo dvě dávky vakcíny kolem 85 procent osob, přesto za poslední týden připadalo v nemocnicích v tomto věku 940 neočkovaných pacientů na 100 000 lidí. Podíl kompletně očkovaných seniorů na celkovém počtu pacientů hospitalizovaných s covidem činí zhruba pětinu.

Článek

Zaplněnost nemocnic z hlediska věku a proočkovanosti pacientů názorně ukazují grafy vycházející z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Koronavirus se momentálně nejvíce šíří mezi mladými lidmi mezi 16 a 17 lety. Nepřekvapivě převažují neočkovaní, byť prakticky nikdo z této věkové skupiny neskončil za poslední týden s covidem v nemocnici.

Jinak je tomu ale u osob v ostatních věkových skupinách, kde již hospitalizace neočkovaných viditelně převažuje. Zcela zjevné to začíná být ve skupinách nad 45 let věku. Už u skupiny 45–49 let se hospitalizace lidí bez vakcíny s covidem počítají na desítky případů na 100 000 lidí, přičemž s věkem křivka u neočkovaných exponenciálně roste.

PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření od pátku platí

Ohrožení senioři

Nad 70 let je v nemocnicích 940 neočkovaných na 100 000 lidí.

Neočkovaní lidé jasně dominují v počtu hospitalizovaných pacientů na jednotkách intenzivní péče. V ČR žije v této věkové kategorii zhruba 1,5 milionu osob.

V České republice je dosud proočkováno 70 procent populace nad 12 let věku. Momentálně je s covidem hospitalizováno 6024 lidí, přičemž 895 z nich se nachází ve vážném stavu a potřebuje napojení na umělou plicní ventilaci či mimotělní oběh.

V pátek přibylo dalších 27 717 potvrzených případů nákazy, což je dosud nejvyšší číslo od vypuknutí epidemie.

Reklama

Výběr článků