Hlavní obsah

Jak v Evropě utahují smyčku kolem neočkovaných

3. 11. 2021, 19:53

Německo od pondělí znovu zpřísnilo pravidla pro neočkované, když jim přestalo hradit kompenzaci za čas strávený v karanténě. A není jedinou evropskou zemí, která novými pravidly cílí primárně na neočkované a snaží se je k vakcinaci přimět.

Foto: Victor R. Caivano, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Německo zrušilo už v polovině října také bezplatné testy. Ty si tak musí všichni hradit ze svého. Pocítí to zejména neočkovaní, kteří se testem budou muset prokazovat před vstupem například na kulturní či sportovní akce.

Bezplatné testy zrušila i Francie. Učinila tak ve chvíli, kdy podle vlády měl už každý občan možnost se nechat očkovat. Test na detekci nákazy covidem-19 stojí mezi 22 až 44 eury (560 až 1130 korun). Povinné očkování platí ve Francii pro lékaře, pracovníky v nemocnicích, pečovatelských centrech a hasiče.

Neočkovaní Němci už nedostávají v karanténě náhradu mzdy

Zřejmě nejpřísnější režim platí v Itálii. Od poloviny října se tam musí všichni pracující prokázat zeleným pasem. Koho v práci chytí bez něj, hrozí mu pokuta 600 až 1500 eur (15 300 až 38 400 korun). Jedinci, kteří do práce nedorazí, protože nebudou mít zelený pas, budou označeni jako neoprávněně absentující a přijdou o mzdu za každý neodpracovaný den.

Pokud si dotyčný do pěti dnů nezjedná nápravu a neprokáže se v práci zeleným pasem, může ho zaměstnavatel vyhodit.

Lidé, kteří se nenechají očkovat, musí v práci svou bezinfekčnost prokázat antigenním testem, který je v Itálii platný dva dny. Testy si lidé hradí sami. Jejich cena je 8 eur (200 korun) pro nezletilé a až 15 eur (380 korun) pro dospělé. Při běžné pracovní době od pondělí do pátku tak musí lidé na test nejméně třikrát, tedy až dvanáctkrát měsíčně. Cena se tak za měsíc může vyšplhat až na 180 eur (4600 korun).

Mrmlají jen Češi. Cizinci nemají s covidpasem problém, říkají hospodští

V Anglii platí doporučení požadovat plné očkování nebo negativní test při vstupu do, restaurací, kin a dalších podobných podniků, kde hrozí velká koncentrace lidí na jednom místě. NHS covid pass mohou podniky využívat podle svého uvážení. Od povinných opatření země upustila 19. července.

Vymahatelná nařízení, co se kontrolování bezinfekčnosti týče, platí pro některé akce ve Skotsku a Walesu, zatímco vlády Anglie a Severního Irska od plánů na „covid pass” upustily. Nárok na covidovou nemocenskou v Británii mají ti, kteří byli posláni do karantény po kontaktu s nakaženým, nebo v případě projevení příznaků.

Lidé, kteří se izolují po návratu z rizikové země, nárok na nemocenskou nemají. Podobně funguje i testování: testy zdarma jsou pouze pro ty, u nichž se projeví příznaky nebo přišli do kontaktu s nakaženým.

Otestovat zdarma se lze také ve Španělsku pouze v případě, že má člověk příznaky. V zemi ale není povinnost prokazovat se bezinfekčností při vstupech do restaurací apod., jelikož toto nařízení ve většině regionů (kromě Galicie) zrušil soud.

Válek: Čísla smrdí tím, že přijdeme o Vánoce

Zdarma zůstávají testy v Polsku, a to i pro osoby, které se vrátily ze zahraničí. Pojištění lidé, kterým byla nařízena povinná karanténa, mají nárok na čerpání nemocenské. Pro vstup do restaurací či muzeí není potřeba se prokazovat očkováním nebo testem. Existují ale restaurace, které toto pravidlo samy od sebe vyžadují.

Rakousko ve Štýrsku a Tyrolsku zavedlo pravidlo dvou potvrzení pro tzv. noční gastronomii, což jsou bary, noční kluby a diskotéky. Neočkovaní budou mít smůlu s návštěvou akcí nad 500 lidí. Testy ovšem nadále hradí stát a je možné se otestovat v lékárnách či určených odběrných místech.

Na Slovensku si samoplátci platí testy sami od 9. srpna. Antigenní test stojí 5 eur (130 korun), cena PCR testu je se pohybuje v rozmezí od 55 do 70 eur (1400 až 1800 korun). Až dva PCR testy měsíčně by měla proplácet pojišťovna. Testy se hradit nemusí, pokud vás na ně pošle lékař.

Proočkovanost (obě dávky) zmíněných zemí (celé populace) podle serveru Our World in Data
Španělsko80 procent
Itálie71 procent
Francie68 procent
Spojené království67 procent
Německo66 procent
Rakousko62 procent
Česká republika57 procent
Polsko53 procent
Slovensko42 procent

(Aktualizace: V původní verzi článku jsme nesprávně uvedli, že povinnost prokazovat se očkováním, či testem platí v celé Británii. Ve skutečnosti tomu tak je ve Skotsku a Walesu, ve zbytku království platí doporučení. Text jsme upravili a za chybu se omlouváme.)

Reklama

Výběr článků