Hlavní obsah

Cíl splněn: EU kompletně naočkovala 70 procent dospělých

31. 8. 2021, 13:15

Sedmdesát procent dospělých obyvatel Evropské unie je kompletně naočkováno proti covidu-19. V úterý to uvedla Evropská komise, jejímž cílem bylo v rámci společné distribuce vakcín dosáhnout této mety do konce léta. Plně chráněno očkováním je nyní podle komise 256 milionů ze zhruba 450 milionů obyvatel zemí evropského bloku.

Foto: Zorana Jevtic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Především vinou nedostatku očkovacích látek v prvních měsících roku EU výrazně zaostávala za Británií či Spojenými státy.

Postupně se jí však podařilo rozdíly snížit. Zatímco Británie již 70procentní hranici překročila, v USA tempo očkování polevilo a Unie je předstihla.

„Strategie společného postupu EU se vyplácí a staví Unii do popředí světového boje proti covidu-19. Ale pandemie neskončila. Potřebujeme více,” prohlásila šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.

Situace v jednotlivých členských zemích sedmadvacítky se přitom velmi liší.

EU doporučila zpřísnit podmínky pro cestování do šesti zemí

Svět

Zatímco Malta v čele statistiky Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) plně očkovala přes 90 procent obyvatel a řada zemí západní či jižní Evropy je výrazně nad 70 procenty, Bulharsko má kompletně naočkovanou pouze pětinu obyvatel.

Česko je mírně pod unijním průměrem se zhruba 63 procenty.

Reklama

Výběr článků