Článek
Odhalit potenciální riziko online je často mnohem složitější než ve fyzickém světě. Útočníci, kteří kradou citlivá data nebo šíří malware, počítají s dětskou naivitou a nepozorností, predátor, který chce získat explicitní fotografie, se zase může snadno vydávat za jiné dítě. Děti často rizika internetu podceňují, zřejmě proto, že si nejsou vědomy důsledků.
Polovina dětí komunikuje online s cizími lidmi
První pravidlo výchovy u většiny z nás bylo: „Nikdy nemluv s cizími lidmi“. Online se ale dodržuje mnohem hůře. Podle nedávného výzkumu si polovina dětí online dopisuje s někým, koho nikdy v životě neviděla. Nejčastěji jsou to samozřejmě vrstevníci, bohužel se ale s dětmi snaží sblížit i predátoři.
Mezi nejnebezpečnější patří groomeři. Ti se s dětmi nejprve spřátelí a vybudují si vztah, aby je následně mohli manipulací přimět k zaslání intimních snímků nebo dokonce schůzce. Predátoři tohoto typu se programově snaží děti odcizit od rodiny a přátel, případně je pak vydírat. Napovědět, že se děje něco nekalého, mohou spíše náznaky – například fakt, že dítě přestane komunikovat i o běžném dni, tráví více času samo, online a podobně.
Nahou fotku pošle každý sedmý adolescent
Rizikové chování ale nemusí být nutně výsledkem manipulace. Konsenzuální sexting, neboli dobrovolné erotické dopisování, provozuje 14 % puberťáků, a to i přes to, že si většina uvědomuje, že to není bezpečné. Nejčastěji jde o reakci na podobný snímek, dárek příteli/přítelkyni nebo flirt. Třetina se ale nezdráhá poslat erotickou fotku takzvaně z hecu, aby viděla reakci. Častěji se online takto chovají chlapci.
Podle dat společnosti ESET pětina dětí, kteří sexting někdy provozovaly, má zkušenost se zneužitím zaslaných materiálů.
„Jedná se o výrazně vyšší podíl než u dospělých, kde mají s nějakou formou zneužití intimních materiálů zkušenost jen 3 % dotázaných. Nedobrovolné zaslání intimní fotky či videa vlivem manipulace nejvíce uváděly dotázané dívky ve věku do 18 let. Dívky také častěji uváděly, že jejich fotografie byly proti jejich vůli zveřejněny nebo jim zveřejněním někdo vyhrožoval a vydíral je. U mladších chlapců je pak jako nejčastější forma zneužívání uváděn posměch a šikana. Z průzkumu obecně vyplývá, že nejmladší sledovaná kategorie do 15 let je k těmto negativním jevům vůbec nejnáchylnější,“ vysvětluje Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET.
Rizika sextingu ale zejména preventivní kroky shrnuje web tonevymazes.cz. Na nich najdou uživatelé doporučení, jak lze sexting praktikovat bezpečněji nebo kam se obrátit pro pomoc, pokud jejich snímky někdo zneužije.