Hlavní obsah

Starověký rukopis dává návod na zdravější vaření

2:30
2:30

Poslechněte si tento článek

Tým jedenácti studentů z čínských univerzit se rozhodl uvařit rýži podle zhruba 2000 let starého rukopisu. Při něm se vedle zdravotních benefitů mimo jiné ukázalo, že tehdejší rýže byla sypká. V budoucnu chtějí prozkoumat i staré způsoby přípravy dalších potravin.

Foto: Chen Zhenhai / Xinhua News, Profimedia.cz

Příprava rýže podle 2000 let starého rukopisu

Článek

Deset studentů z Univerzity Chu-nan ve stejnojmenné čínské provincii a jeden jejich kolega z Čínské zemědělské univerzity v Pekingu se pustili do experimentu, v němž se pokusili autenticky připravit rýži podle receptu uvedeného ve zhruba 2000 let starém rukopisu označovaném jako Š’Fang, uvedl web China Daily.

Na první pohled se to může zdát jako triviální úkol, ale studenti i jejich odborní vedoucí čelili řadě překážek. Samotný rukopis na bambusovém „papíru“ je totiž po tak dlouhé době již poněkud poškozený, a tak některé jeho části chybí. Navíc se v průběhu tisíciletí měnily významy některých čínských znaků, takže přečíst text v rukopisu, a zejména jej v dnešním jazyce správně interpretovat, není snadné.

Vedle toho se pak v receptu používají různé předměty či nástroje, které dnes již prakticky neexistují, a komplikaci představovala například také skutečnost, že v něm nejsou uvedeny žádné instrukce, jak dlouho rýži vařit. Problémem pak byla skutečnost, že dnes se pěstují jiné odrůdy rýže než před dvěma tisíciletími.

Foto: Zhang Ge / Xinhua News, Profimedia.cz

Rýže připravená podle 2000 let starého rukopisu

S pomocí historiků a dalších odborníků se však nakonec podařilo původním postupům značně přiblížit, když například tu nejpodobnější rýži z dnešních odrůd vybral renomovaný šéfkuchař Che Ťün-sien. Nádobu popisovanou v receptu pak nahradily dřevěný napařovač a hliněný hrnec, jaký se dodnes používá v některých venkovských oblastech.

Vzhledem k absenci časových údajů bylo potřeba několika pokusů, aby se podařilo zrekonstruovat správný postup. Nakonec se ukázalo, že rýži je potřeba nejprve na půl hodiny namočit, pak ji scedit a dvacet minut připravovat v páře, nechat vychladnout a potom přidat další vodu a vařit ještě patnáct minut.

Navzdory tomu, že dnes má celý svět východoasijskou kuchyni spojenou s lepivou rýží, ta připravená podle rukopisu je sypká, ale zároveň pružná a má nižší obsah cukru, což odpovídá současným trendům v gastronomii i stravování. Podle Che Ťün-siena by se tedy taková rýže mohla začít prosazovat i v čínských restauracích.

Souhlasí s ním i americký profesor Brian Ditmanson, jenž působí právě na Univerzitě Chu-nan, když chce o zdravé rýži podle 2000 let starého receptu šířit povědomí na sociálních sítích. Nadšen je také tím, že výzkumný tým nyní hodlá zrekonstruovat i další recepty, nebo možná spíše návody z rukopisu Š’Fang, jako jsou třeba příprava masa nebo používání koření.

Výběr článků

Načítám