Článek
K všeobecné známosti jinak nenápadné obce se třemi stovkami obyvatel přitom stačilo, že scenáristé Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak do Kojčic zasadili kořeny skladníka Plhy, kterého nezapomenutelným způsobem ztvárnil herec Josef Kemr.
Název hostince už jsem přebrala, ale výzdobu hláškami a fotografiemi z filmu jsem udělala sama.
Právě jeho fotografie vítá hosty v restauraci na návsi. „Hospodu provozuji rok a půl, mám ji v nájmu od obce,“ vysvětluje Petra Svárovská, která v hostinci zaměřeném na domácí kuchyni také vaří. „S názvem U Plhů už jsem podnik přebrala, ale výzdobu hláškami a fotografiemi z filmu jsem udělala sama,“ dodává.
Každé volné místečko na zdi totiž zaplnila nesmrtelnými replikami z filmu včetně té týkající se zdejší vsi. „Já mám rodiče v Kojčicích, to je až u Pelhřimova. A ta dráha taky není zadarmo,“ dočteme se na zdi mezi okny.
„Název U Plhů platí už jedenáct let, zavedli jej jedni z předchozích nájemců, manželé Krauseovi,“ prozradila starostka Kojčic Alena Korandová (nezávislá).
Podle starostky se těžko posuzuje, proč lidé obec navštěvují. „Ale je pravda, že se v letním období stává, že když má někdo cestu okolo, tak do obce odbočí, podívá se tady a udělá si třeba fotku s cedulí na kraji obce,“ zamýšlí se Korandová. Častými návštěvníky jsou cykloturisté.
Loni zaznamenala starostka například zájem Matičního gymnázia z Ostravy, které si chtělo cestu do Písku na výlet zpestřit zastávkou v Kojčicích, ale kvůli zářijovým povodním z plánů sešlo.
Pohledy, vizitky, magnetky
Podle hospodské filmová turistika funguje. „Zastavují se tu i větší skupiny turistů, volají dopředu, chtějí posedět. Dělají se tu firemní večírky, i o Vánocích sem proudí turisté,“ poukazuje Svárovská. „Lidé chtějí pohledy, nechala jsem udělat vizitky a magnetky, nejvíc se chtějí fotit s Plhou u vstupu,“ říká.
Komedii, v níž skladník ze šroubárny a student večerní průmyslovky Plha, který se neustále hlásí a na něco zbytečného vyptává, si oblíbila. „V hospodě film často pouštíme,“ poznamenala.
Hostinec už nově zdobí i zmenšený model podniku, který vytvořil Josef Přenosil a Petře Svárovské jej daroval. Sehnala také staré školní lavice, které vystavila za dveřmi do restaurace.
Scenáristé zamotali divákům hlavy
Autorská dvojice Svěrák–Smoljak podle svých dřívějších vzpomínek psala scénáře i na chalupě v nedalekých Růžkových Lhoticích. A zmíněním některých okolních míst mnoha lidem pořádně zamotala hlavu.
Hliník, co se přestěhoval do Humpolce, je dnes možná slavnější než tamní skutečný rodák, antropolog Aleš Hrdlička. A Pelhřimovu stále chybí krematorium, které mu přisoudil Svěrák v jiné známé komedii Vesničko má středisková.
A jak je to s Plhovými z Kojčic? „U nás žádní Plhovi nebydlí, ani jsem na ně v žádných záznamech nenarazila. Ale tu dráhu bychom tady skutečně brali,“ poznamenala se smíchem starostka. Staří Plhovi, kteří ve filmu vyrazili na třídní schůzky vlakem, která je stála 70 korun, by se tak museli dostat nejdřív na nádraží do Pelhřimova nebo Humpolce.
Scenáristu Zdeňka Svěráka by hospodská ráda pozvala do Kojčic na návštěvu spojenou třeba s autogramiádou. „Pro lidi by to bylo lákadlo. Je to moje největší přání,“ prozradila Petra Svárovská.