Hlavní obsah

Japonské hodinové babičky pomáhají s vařením i rozchody

3:25
3:25

Poslechněte si tento článek

V Japonsku je možné pronajmout si ženy v pokročilejším věku, které klientům pomáhají s celou řadou různých činností. Ty zahrnují jak například domácí práce, tak třeba hlídání dětí, nebo dokonce i urovnávání rodinných sporů.

Foto: DPphoto, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Služba nazvaná OK Obaachan (OK babička) byla spuštěna již v roce 2012, ale do širšího povědomí veřejnosti se dostala až nedávno. Jde vlastně o agenturu zastupující japonské seniorky, které ještě mají chuť si přivydělat, a tak si je klienti najímají jako takzvané „hodinové babičky“.

Na stránkách OK Obaachan mohou lidé požádat o služby přibližně stovky seniorek ve věku od 60 do 94 let, uvedl web Japan Today. Zároveň doplnil, že cena činí 3300 japonských jenů (přes 480 korun) coby „nástupní sazba“ označovaná jako poplatek za dopravu na požadované místo, a stejnou částku si pak babičky účtují za každou hodinu, kterou u klientů stráví.

Navzdory značné podobnosti s konceptem hodinových manželů, jak je známe v našich končinách, se však pomoc japonských babiček neomezuje pouze na různé domácí či manuální práce. Agentura uvádí, že dámy z jejího portfolia klientům pomáhají v neuvěřitelně široké škále různých činností.

Samozřejmostí jsou různé drobné výpomoci v domácnosti, ale tyto seniorky dokážou klienty také naučit vařit, pomoci s vypilováním estetického rukopisu, pohlídají děti, ale také fungují jako mediátorky rodinných sporů nebo asistují při rozchodech párů. Nezřídka se na ně také obracejí gayové, aby jim stály po boku, když budou pravdu o své orientaci sdělovat rodičům.

Reakce veřejnosti na tuto službu jsou různorodé, ale vesměs pozitivní. Někteří lidé například poukazují na to, že někdy je zkrátka dobré nechat si poradit od úplně cizího člověka, jiní zase upozorňují, že v některých případech, třeba právě při rozchodech, může docházet k nebezpečným situacím. Najdou se však i takoví, které samotná existence takové služby dost znepokojuje.

Jeden uživatel pak politoval všechny japonské dědečky, protože pro ně nikdo podobnou službu nezaložil. Důvodem je skutečnost, že službu OK Obaachan provozuje firma, která se specializuje na zprostředkování práce právě ženám. Mimo jiné nabízí i „pronájem“ přátel či rodinných příslušníků, ale vždy jde výhradně o ženy.

Šance i pro muže

Podobná služba, kde se mohou uplatnit muži, však v Japonsku přece jen existuje. Jmenuje se Ossan Rental (Půjčovna mužů ve středním věku), ale ta zprostředkovává služby i mnohem mladších pánů, klidně i třicátníků. Podle Japan Today tam však lze nalézt i celou řadu seniorů, o jejichž pomoc je údajně největší zájem.

Nicméně zatímco se služba OK Obaachan může zdát spíše jen jako jakási žertovná kratochvíle pro několik aktivních japonských seniorek, podle odborníků to ukazuje na vcelku zneklidňující trend v tamější společnosti.

Životní náklady v Japonsku totiž neustále rostou a spolu s tím se očekává i růst příjmů. Ale u penzistů, kteří v posledních letech tvoří čím dál vyšší procento japonské společnosti, tomu tak být nemusí. Jejich měsíční příjmy tak často sotva pokryjí základní životní potřeby, a mnoho z nich si proto hledá práci na přilepšení.

Podle japonského statistického úřadu v současnosti v zemi pracuje 9,3 milionu lidí ve věku vyšším než 65 let, což představuje zhruba jednu čtvrtinu této věkové skupiny. „Ale dnes je spousta šedesátníků pořád zdravých a stále toho mohou hodně dokázat,“ dívá se na to z druhé strany jeden z internetových diskutérů s odkazem na to, že Japonci se dlouhodobě umisťují na špici nejzdravějších, nejvitálnějších, ale i nejpracovitějších národů.

Výběr článků

Načítám