Článek
Jde konkrétně o dva druhy známek, z nichž jedna zachycuje horskou skupinu Catinaccio (německy Rosengarten) a druhá skupinu Gruppo del Latemar (německy Latemar nebo Latemargruppe).
Na obou známkách je pak vytištěn ještě název autonomní provincie Trentino-Alto Adige (Tridentsko-Horní Adiže), která zhruba odpovídá Jižnímu Tyrolsku (německy Südtirol). Německý ekvivalent ale rovněž chybí.
Nejenže jde o politicky citlivou záležitost, ale používání německých názvů měst, obcí či názvů ulic současně s italskými předepisuje šestý článek italské ústavy, jenž se týká ochrany národnostních menšin. A platí to i pro poštovní známky, na což tentokrát někdo pozapomněl.
Manca la scritta in tedesco, il ministero fa ritirare i francobolli che raffigurano le montagne dell'Alto Adige https://t.co/cOzjjSUR25
— Mirko Mugnani (@m_mugnani) July 8, 2025
Ministr hospodářství Adolfo Urso, do jehož resortu pošta spadá, proto podle listu La Repubblica nařídil okamžité stažení obou známek, ačkoli měly jít právě tento týden do prodeje. Předtím je schválily jak italská Státní tiskárna a mincovna, tak Národní filatelistická komise.
Obě instituce dostaly za úkol připravit nové návrhy známek, zatímco ty vytištěné by měly putovat do skartovačky. Tomu se zřejmě pokusí zabránit četní filatelisté, pro něž známky s jakoukoli zvláštností, včetně chybného tisku, bývají vítaným úlovkem, jehož cena časem poroste.
Jižní Tyrolsko, část někdejšího Tyrolského hrabství, bylo mírovou smlouvou ze Saint-Germain z roku 1919 odtrženo od Rakouska a připojeno k Itálii. To později vedlo k separatistickým tendencím, které vyvrcholily v 50. a 60. letech minulého století.
Situace se mezitím do značné míry zklidnila. Mnozí Rakušané nicméně dodnes nesou s nelibostí mimo jiné to, že jejich dnešní spolkovou zemi Tyrolsko tvoří dvě části území, které spolu nesousedí. Dělí je totiž od sebe právě italský výběžek Jižního Tyrolska.