Hlavní obsah

Twitter lhal úřadům o bezpečnosti, tvrdí jeho bývalý šéf bezpečnosti

24. 8. 2022, 14:24 – Washington

Americká společnost Twitter lhala federálnímu regulátorovi a vlastní správní radě o „krajních a nehorázných nedostatcích“ v ochraně proti hackerům i o své chabé snaze bojovat proti spamům. Ve své stížnosti na společnost to uvádí bývalý šéf bezpečnostního oddělení Twitteru Peiter Zatko. Informuje o tom list The Washington Post (WP), který získal kopii Zatkovy stížnosti.

Foto: ČTK/AP

Logo společnosti Twitter.

Článek

Zatko, známý také pod jménem Mudge, popisuje Twitter jako chaotickou a neřízenou společnost, ničenou vnitřními spory a neschopnou náležitě chránit 238 milionů každodenních uživatelů, mezi nimiž jsou vládní agentury, hlavy států a další vlivné osobnosti.

Zatko Twitter viní zejména z porušení podmínek 11leté smlouvy uzavřené s Federální obchodní komisí (FTC), ve které firma tvrdila, že má solidní bezpečnostní plán. Zatko uvádí, že sám upozornil kolegy, že polovina serverů funguje na zastaralém a zranitelném softwaru a že vedení firmy tají fakta o bezpočtu případů porušení pravidel ochrany dat o uživatelích.

Místo toho vedení správní radě předkládalo optimistické přehledy nepodstatných změn.

Twitter se propadl do ztráty, tržby překvapivě klesly

Špatně sledovatelný přístup ke klíčovému softwaru

Zatkovu stížnost v červenci dostala FTC, americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry (SEC). Podle ní mají tisíce zaměstnanců Twitteru všeobecný a špatně sledovatelný přístup ke klíčovému softwaru společnosti, což mnoho let vedlo k hackerským útokům, při nichž byly napadeny účty lidí jako Elon Musk nebo američtí prezidenti Barack Obama a Donald Trump.

Zatko uvádí, že společnost dávala přednost rozšiřování počtu uživatelů před bojem proti spamům. Šéfové totiž inkasovali za růst počtu uživatelů mohutné odměny kolem deseti milionů dolarů (248 milionů Kč), zatímco za likvidaci spamů nic.

Výkonný ředitel Twitteru Parag Agrawal podle stížnosti lhal, když v květnu tweetoval, že společnost zavedla pobídky k označení a odstranění co největšího množství spamů.

Zatka přijal do firmy její bývalý šéf Jack Dorsey na konci roku 2020, po velkém hackerském útoku na systém společnosti. Agrawal ho v lednu propustil. V rozhovoru s WP Zatko řekl, že nebylo lehké s obviněním vystoupit. Podle pravidel SEC týkajících se těch, kdo upozorní na nedostatky, se na Zatka vztahuje ochrana proti odvetě. Stížnost, která má 84 stran, dostaly výbory Kongresu. Zatka zastupuje nezisková organizace Whistleblower Aid.

Musk koupi Twitteru nevzdal. Má ale jednu podmínku

Soud s Muskem

Se společností Twitter čeká soud šéfa automobilky Tesla Elona Muska, který v dubnu nabídl 44 miliard dolarů za převzetí Twitteru (více než jeden bilion Kč). V červenci ale od dohody odstoupil a obvinil Twitter, že nereagoval na žádosti o informace týkající se falešných nebo spamových účtů na platformách, což je zásadní pro obchodní výsledky.

Musk se už od samého začátku netajil tím, že chce Twitter od falešných účtů očistit, aby z něj udělal „lepší místo pro uživatele“. Žádné konkrétní plány řešení tohoto problému však nezveřejnil. Dosáhnout by se toho ale dalo tak, že by musel být každý účet na Twitteru ověřený, což by v podstatě zcela vyloučilo ze hry anonymní uživatele.

Společnost Twitter následně Muska zažalovala. Obvinila jej z porušení podmínek dohody a požádala soud, aby nařídil dokončení transakce za sjednanou cenu. Twitter totiž označuje důvody, které Musk uvedl při odstoupení od smlouvy, za záminku, jež nemá opodstatnění.

Soudní stání je naplánováno na říjen v Delawaru a Musk k němu chce podle informací BBC nechat předvolat Dorseyho. Twitter doufá, že soud Muska přinutí společnost převzít. Muskovi právníci podle BBC věří, že Dorsey podpoří Muskův argument o falešných účtech.

Reklama

Související články

Výběr článků