Hlavní obsah

Windows 11 poběží na více počítačích, Microsoft přehodnotí hardwarové nároky

31. 8. 2021, 12:18

Microsoft je již od června pod palbou kritiky kvůli hardwarovým nárokům chystaného operačního systému Windows 11, ten by totiž podle nastavených pravidel neměl fungovat na starších počítačích. Microsoft se však nyní podle serveru CNBC chystá ke změně hardwarových nároků takovým způsobem, aby byl možný provoz jedenáctek i na starších strojích.

Foto: archív tvůrců

Windows 11

Článek

Téměř každá generace Windows zvyšovala nároky na hardware počítače. Pokud jste tedy chtěli používat všechny grafické prvky a další vymoženosti nové generace operačního systému od Microsoftu, zpravidla jste se nevyhnuli koupi výkonnějších komponent, nebo v některých případech dokonce i celého nového počítače.

Desítky měly tento zažitý trend změnit. Zástupci amerického softwarového gigantu nechali hardwarové nároky v době uvedení systému úplně stejné jako v případě předchozích osmiček. V průběhu let byly sice zvýšeny nároky operační paměti na 2 GB, ale tou dobou měly takové systémové prostředky klidně i více než deset let staré stroje.

Windows 11 změní pravidla. Místo dvou velkých aktualizací bude jen jedna

Software

Kvůli novému systému vás nikdo nenutil kupovat modernější grafickou kartu, která podporuje novější rozhraní DirectX. V případě jedenáctek se ale právě tento parametr mění. Zatímco Windows 10 si vystačily se standardem DirectX 9, u jedenáctek bude potřeba již DirectX 12.

Problémem u starších strojů může být také absence Trusted Platform Module (TPM), který je pro chod Windows 11 rovněž zapotřebí. Microsoft však nyní slíbil, že parametry upraví takovým způsobem, aby mohly jedenáctky fungovat i na starších počítačích, kde doposud bezproblémově běžely desítky.

Americký softwarový gigant tak reagoval na kritiku ze strany uživatelů, kterým se nelíbilo, že nebudou moci Windows 11 používat, i když mají jen pár let staré sestavy, které bohatě stačí i pro chod moderních her.

Kompletní přehled technických parametrů chystaného operačního systému, které představil Microsoft v červnu, naleznete v tabulce níže. Podle serveru CNBC by se ale hardwarové nároky měly ještě změnit.

Minimální požadavky na systém Windows 11
Procesor1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
Paměť4 GB RAM
Úložiště64 GB nebo větší úložné zařízení
Firmware systémuRozhraní UEFI, možnost zabezpečeného spouštění
TPMSpecifikace Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0
Grafická kartaKompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
Obrazovka> 9" s rozlišením HD (720p)
Internetové připojeníÚčet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Kyberzločinci si vzali na mušku Windows 11

26. 7. 2021, 15:43

Finální verze operačního systému Windows 11 má vyjít až na podzim, přesto se na něj kyberzločinci zaměřili již nyní. Využívají toho, že techničtí nadšenci mají...

Windows 11 budou zadarmo. Ale ne pro každého

29. 7. 2021, 16:19

Už letos na podzim bude vydána nová verze operačního systému od Microsoftu. Windows 11 budou moci stejně jako v případě předchozích desítek získat lidé úplně...

Výběr článků