Hlavní obsah

Jmenuje se Tongyi Qianwen. Alibaba zpřístupní veřejnosti svou AI

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Šanghaj

Čínská internetová společnost Alibaba zpřístupní veřejnosti svůj model umělé inteligence (AI) Tongyi Qianwen. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž to znamená, že firma získala pro jeho masové uvedení na trh souhlas čínských regulačních orgánů. Čínské úřady v poslední době zvýšily podporu společností, které vyvíjejí AI, protože tato technologie se dostává do centra soutěžení se Spojenými státy.

Foto: Jason Lee, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Dohody o spolupráci na trénování vlastních velkých jazykových modelů (LLM) nebo vývoji aplikací jazykových modelů založených na Tongyi Qianwen uzavřely mimo jiné společnosti OPPO, Taobao, DingTalk či univerzita v Če-ťiangu, napsala podle agentury Reuters divize Alibaba Cloud Intelligence. V příspěvku také uvádí, že v blízké budoucnosti veřejnosti zpřístupní zdrojový kód velkého jazykového modelu pro bezplatné komerční využití.

Začátkem tohoto týdne odstoupil z funkce šéf cloudové divize společnosti Alibaba, bývalý generální ředitel skupiny Daniel Zhang. Nahradil ho nově dosazený generální ředitel Eddie Wu. Ten v úterý v interním dopise zaměstnancům sdělil, že AI bude středobodem budoucí strategie společnosti. „Umělá inteligence bude v příštím desetiletí nejvýznamnějším činitelem změn ve všech odvětvích,“ napsal v dopise.

Společnost Alibaba poprvé představila svůj model umělé inteligence Tongyi Qianwen, který je přímou konkurencí pro ChatGPT, letos v dubnu. Název modelu lze přeložit jako „hledání pravdy kladením tisíce otázek“. Technologii hodlá čínská společnost integrovat do všech svých obchodních aplikací.

Doména .ai se stala digitálním pokladem, malému ostrovu vydělá stovky milionů

Internet a PC

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V březnu 2023 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, platí to však pouze pro starší verzi chatbota GPT-3.5. Pokročilejší umělou inteligenci GPT-4 mohou využívat pouze majitelé předplatného. To vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 453 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám