Hlavní obsah

Regulátoři prý hrozí burze Coinbase žalobou kvůli plánu na úvěrový produkt

9. 9. 2021, 8:44 – Washington

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) varovala kryptoměnovou burzu Coinbase Global, že na ni podá žalobu, pokud bude realizovat své plány na spuštění systému, jenž by uživatelům umožnil půjčovat digitální majetek a inkasovat za to úroky. Uvedla to společnost Coinbase. Dodala, že spuštění svého úvěrového produktu s názvem Lend odložila minimálně na říjen.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Šéf právního odboru burzy Coinbase Paul Grewal tvrdí, že komise stále nevysvětlila, v čem vidí problém. „Místo toho nám řekli, že pokud Lend spustíme, hodlají nás zažalovat,“ prohlásil. Komise se nicméně podle agentury Reuters odmítla vyjádřit k tomu, zda burzu Coinbase vyšetřuje.

Gary Gensler, který se v dubnu stal předsedou SEC, nedávno popsal kryptoměnový svět jako „Divoký západ“ plný podvodů a rizik pro investory. Snaží se, aby jeho úřad získal větší pravomoci pro dohled nad kryptoměnovým obchodováním a platformami, napsala agentura Reuters.

Zavedení bitcoinu Salvador technicky nezvládl. Lidé vyrazili do ulic

Internet a PC

Systémy umožňující majitelům kryptoměn poskytovat kryptoměnové půjčky na úrok jsou ve světě čím dál běžnější. Někteří regulátoři, zejména v USA, však začínají vyjadřovat obavy a tvrdí, že by tyto systémy měly podléhat existujícím zákonům o cenných papírech.

„Pokud skončíme u soudu, možná konečně získáme jasnou představu ohledně regulace, kterou SEC zatím odmítá poskytnout. Regulaci prostřednictvím soudního řízení by však měl SEC uplatňovat až jako poslední možnost, nikoli jako první,“ uvedl šéf burzy Coinbase Brian Armstrong.

Společnost Coinbase minulý měsíc oznámila, že ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 4900 procent na 1,6 miliardy dolarů (přes 34 miliard korun). Firma vznikla v roce 2012 a letos v dubnu vstoupila na americký akciový trh Nasdaq.

Reklama

Související články

Výběr článků