Hlavní obsah

5G sítě otestuje pět českých měst

12. 12. 2019, 16:04

Mobilní technologie 5G budou přednostně testovat města Bílina, Karlovy Vary, Jeseník, Ústí nad Labem a Plzeň. V příštích dvou letech v nich operátoři zavedou vybrané služby chytrých sítí ještě před jejich plošným uvedením. Města zvítězila v soutěži vypsané ministerstvem průmyslu a obchodu. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr Karel Havlíček. Do soutěže se přihlásilo téměř 60 měst. Vítěze vybírala odborná porota.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Česko v současnosti chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G. Slibuje si od ní nové služby, ale i posílení konkurence spojené s příchodem čtvrtého operátora. To by mělo přinést například snížení cen mobilních dat.

Města, která vyhrála soutěž, mimo jiné získají experimentální kmitočty pro spuštění sítí, podporu na posílení pracovního týmu, odborné konzultace, budou jim uhrazeny náklady na analytické a další související aktivity a také právo používat označení „Smart 5G město“.

V roce 2025 budou 5G internet využívat miliardy lidí, tvrdí Ericsson

Mobil

V Bílině na bázi 5G chtějí zprovoznit městský kamerový systém, a zvýšit tak bezpečnost. V Jeseníku plánují s využitím 5G streamovat prestižní sportovní závody a modernizovat Vlastivědné muzeum o interaktivní sekci. Karlovým Varům má 5G pomoci vyvinout digitálního průvodce i rozšířit chytrou hromadnou dopravu. V Plzni budou zkoušet řízení bezpilotních letadel a Ústí nad Labem hodlá mimo jiné testovat autonomní dopravní prostředky v ulicích města.

Ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že novinka je velkým lákadlem pro inovativní firmy s vlastním výzkumem a vývojem, které budou chtít své nové technologie ověřovat v 5G prostředí. „Jsme zase o kus blíže testování bezpilotních aut ve městě. Spolu s otevřenými daty nám technologie 5G otevírá řadu příležitostí pro reálné naplňování konceptů smart city, internetu věcí i provádět s tím spojený výzkum a vývoj. Bude také možné vytvořit tzv. živou laboratoř pro ověřování nových technologií přímo v praxi,“ uvedl Martin Mata, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nedávno oznámil plán posunout zahájení aukce kmitočtů pro sítě 5G z letošního podzimu na leden příštího roku. Úspěšní držitelé by měli frekvence získat v polovině roku 2020.

Reklama

Související články

Výběr článků