Článek
Lhůta, během níž se měli cizinci registrovat do státem spravovaného standardizovaného biometrického systému, vypršela tento týden v úterý. Lidem, kteří tak neučinili, bude podle ruských úřadů postupně přerušeno mobilní připojení.
Server Biometric Update zdůraznil, že povinnost se netýká ruských občanů, ale cizinců žijících na území Ruska. Zda se to bude v budoucnu týkat i běžných Rusů, tamní ministerstvo neupřesnilo.
Biometrická data, jako jsou snímky obličeje či záznam hlasu, umožňují jednoznačnou identifikaci osoby. Ruský stát data stále častěji využívá ke zvýšení dohledu nad populací.
Od začátku letošního roku je pro cizince výrazně složitější získat v Rusku SIM kartu. Musejí si zřídit účet na státním portálu Gosuslugi, požádat o číslo důchodového pojištění, nahrát své biometrické údaje a zároveň poskytnout identifikační číslo zařízení (IMEI), ve kterém bude karta používána. Každý cizinec smí vlastnit maximálně deset SIM karet.
Podle agentury DPA je cílem těchto opatření posílit dohled nad zahraničními pracovníky, především z postsovětských republik Střední Asie. V poslední době Rusko zpřísnilo i pravidla pro jejich vstup do země.
Výpadky internetu a cenzura
Od začátku invaze na Ukrajinu v roce 2022 se v Rusku výrazně rozšířila cenzura a státní kontrola nad informačními kanály. Řada nezávislých a zahraničních zpravodajských webů byla zablokována, služby jako YouTube čelí omezování přenosové rychlosti – často natolik, že bez VPN jsou prakticky nepoužitelné.
Vláda navíc stále častěji zasahuje i proti samotným poskytovatelům VPN. Pod zkratkou VPN se ukrývá anglický termín virtual private network, tedy virtuální privátní síť. Jde o technologické řešení, díky kterému se uživatel může připojit k jakýmkoliv internetovým stránkám, přestože jsou v dané lokalitě zablokované.
Ruský parlament nedávno schválil vznik vlastní státní chatovací aplikace, do níž mají být integrovány i vládní služby.
V posledních měsících přibývají v Rusku případy výpadků mobilního internetu. Výrazné přerušení připojení zažili obyvatelé Moskvy například 9. května, během oslav Dne vítězství. Od té doby jsou hlášeny opakované výpadky z různých částí země. Úřady je obvykle zdůvodňují bezpečnostními opatřeními, například při hrozbě útoků ukrajinských dronů.