Hlavní obsah

Írán zakázal těžbu kryptoměn. Kvůli vysoké spotřebě elektřiny

2. 6. 2021, 12:16
Novinky, bri

K radikálnímu kroku, jak bojovat s vysokou spotřebou elektřiny, se odhodlal Írán. Těžbu kryptoměn umístil na seznam nelegálních činností. Stalo se tak poté, co se tento asijský stát opakovaně potýkal s výpadky dodávek elektřiny. Informoval o tom server BBC.

Foto: Abdullah Dhiaa Al-deen, Reuters

Íránský prezident Hasan Rúhání

Článek

Zákaz těžby přišel poté, co hlavní město Teherán postihly opakovaně výpadky dodávek elektřiny. Podle tamních zákonodárců to bylo způsobeno velkým přetížením celé sítě.

Sluší se však dodat, že přímo íránský prezident Hasan Rúhání označil za hlavního viníka výpadků především sucho v regionu. Kvůli němu totiž nejsou vodní elektrárny schopny vyrábět tolik elektřiny, kolik by bylo v zemi potřeba.

Poptávka po SSD jednotkách vzrostla o 500 %. Skupují je těžaři

Hardware

Z již tak napjaté sítě nicméně právě těžba kryptoměn odčerpává v zemi jen těžko uvěřitelné 2 GW energie každý den. Server BBC upozornil na to, že v Íránu probíhá zhruba 4,5 % veškeré světové těžby.

Uvedená data přitom platí pouze pro nelegální těžbu. V Íránu totiž jednotliví těžaři potřebují speciální licenci. Všichni se tak podle zákona musí zaregistrovat a platit vyšší sazby za elektřinu či nabízet vytěžené kryptoměny primárně íránské centrální bance. Podle odhadů nicméně až 85 % těžařů licenci vůbec nemá, byť je to zákonem nařízeno už od roku 2018.

I z toho důvodu se rozhodl Írán postavit těžbu kryptoměn zcela mimo zákon. Zákaz zatím platí na čtyři měsíce, na podzim by pak měli zákonodárci rozhodovat o tom, co bude s těžbou dál.

Těžařské viry jsou na vzestupu. Kvůli popularitě kryptoměn

Bezpečnost

Jak se těží bitcoiny a další kryptoměny

Neustále rostoucí hodnota bitcoinu a dalších virtuálních měn vyvolala doslova zlatou horečku. A to nejen mezi investory, kteří s vidinou možného zisku horentně skupují, co se dá.

Platí to také o těžařích, kvůli kterým se prakticky celý svět potýká s nedostatkem grafických karet. Situace došla dokonce tak daleko, že těžaři začali ve velkém skupovat i herní notebooky, aby je využili pro těžbu.

Jak je tedy z řádků výše patrné, největší poptávka je po hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít celou farmu extrémně výkonných počítačů, které se říká mining rig.

Na všechny takto zapojené stroje se nainstaluje speciální software, který pak počítá předem nastavené výpočty, jejichž výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv, případně je směnit za skutečné peníze.

Reklama

Související články

Výběr článků